HABER

17. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi Başladı

17. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi Başladı
05.04.2018
Bu İçeriği Paylaş

Haber- Fotoğraf: Eylem Tuna Çoban, Onur Çifçi

17. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi açılış töreni Üniversitemiz ev sahipliliğinde Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. 

“Değişen Dünyada Hemşirelik”, “Evrensel Farklılıklar ve Benzerlikler” konu başlıkları ile bu yıl 17.si düzenlenen kongreye; 50 farklı üniversiteden, beş farklı sağlık kuruluşundan 700 kişi, 850 katılım gerçekleşti. 17. si düzenlenen kongrede bu yıl bir ilk defa, oturumlar belirlendikten sonra oturumlarda görev alacak öğrenciler kura ile seçildi ve Türkiye’deki tüm hemşirelik lisans programlarından öğrencilere eşit katılım şansı sağlandı. 

Öğretim üyelerine düzenleme kurulunda ilk kez yer verilmeyen kongrenin açılış törenine; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi, akademisyenler, öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından hemşirelik öğrencilerinden oluşan Sineskop Sağlık Medya Topluluğu tarafından hazırlanan hemşirelik bölümü tanıtım filmi izlendi.

Açılış konuşmalarını sırasıyla Türk Hemşireler Derneği Hemşirelik Öğrenci Temsilcisi Yasemin Narin, Öğrenci Hemşireler Derneği Türkiye Genel Başkanı Dilan Duman, Hemşirelik Bölümü Birinci Sınıf Temsilcisi Sedef Mülaim, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün yaptı. 

Türk Hemşireler Derneği Hemşirelik Öğrenci Temsilcisi Yasemin Narin, toplum yararına üst düzeyde nitelikli ve güvenilir hizmet vermek için hemşirelik eğitiminin ön koşul olduğunu belirterek bu bağlamda derneğin kurulduğu günden beri hemşirelik eğitiminin niteliğini artırmak için çalıştığını dile getirdi ve “Dünyanın ve ülkemizin tarihini değiştiren Çanakkale Zaferinin kazanıldığı topraklarda bulunmaktan büyük heyecan duyuyorum” dedi. 

Öğrenci Hemşireler Derneği Türkiye Genel Başkanı Dilan Duman, 17. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresinde olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi ve derneğin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. 

Kongrenin hem sosyal, hem de bilimsel açıdan çok faydalı olacağını düşündüğünü bildiren Hemşirelik Bölümü Birinci Sınıf Temsilcisi Sedef Mülaim, düzenleme kurulundaki hocalarına ve arkadaşlarına teşekkür etti. 

Hedefimiz Öğrenci Merkezli Eğitim 

Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülbu Tanrıverdi, çok sayıda bilimsel faaliyet gerçekleştirdiklerini ve tüm faaliyetlerinde öğrenciyi merkeze alarak çalıştıklarını vurguladı ve “Geçmişteki gücümüzü, mevcut durumdaki sorunlarımızı ve gelecekteki tehditleri göz ardı etmeden eğitim planlaması yapıyoruz. Geçmişteki gücümüz gerçekten çok değerli. Yaklaşık bir buçuk asır yıl önce ortaya çıkmış bir mesleğin mensuplarıyız. 1861 yılında ilk defa örgün eğitime başlamış, 1955 yılında üniversitede eğitimi verilen, 1933 yılında daha sivil toplum kuruluşu nedir diye bilinmezken mesleğimizin derneğini kurmuş bir mesleğin mensuplarıyız. Meslekler gereksinimlerden ortaya çıkar. Hemşirelik mesleği geçmişte de, şimdi de, gelecekte de ihtiyaç duyulacak bir meslek” dedi.  Mevcut durumu konuşmak açısından ise bu kongrenin çok büyük katkı sağlayacağını bildiren Prof. Dr. Tanrıverdi; dünyanın değiştiğini, hemşirelik mesleğinin de bu değişime ayak uydurarak şekillendiğini sözlerine ekledi. 

Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünivar, bu mesleğin emekçisi olarak değişen, dünyaya entegre olmaya çalışan bir meslek örgütünün mensubu olmanın gururunu yaşadığını, kongrenin sonuç bildirisini büyük bir heyecanla okuyacağını söyledi ve kongrenin düzenlemesinde emeği geçen tüm öğretim üyelerine, öğrencilere teşekkür etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün, nitelikli ve kaliteli eğitimin yanı sıra kariyer planlamasında iyi yerlere gelmek için çok çalışmanın önemli olduğunu altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti: “Başarmak, çok çalışmak ile doğru orantılıdır. Çok çalışırsanız başarırsınız ve başardığınız şeyler kalıcı olur. Kariyer planlamalarınızda en üst seviyelere gelmenizi diliyorum. Kongrede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Halk Oyunları Ekibinin gösterisinin izlenmesinin ardından Ege Üniversitesinden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyla Özsoy “Çanakkale Savaşlarında Hemşirelik” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Özsoy’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün tarafından hediye takdimi yapıldıktan sonra açılış töreni son buldu. 

Öğrencilerin kendi sorunlarını tartışacağı bir çalıştay ve “Değişen Dünyada Hemşirelik”, “Evrensel Farklılıklar ve Benzerlikler” başlıkları altında altı oturumun gerçekleşeceği kongre iki gün sürecek. 

Fotoğraf Albümü


Bu Haber 904 Kez Okundu