HABER

ÇOMÜ’nün Spor İmkânları Genişliyor, Anafartalar Yerleşkesi Spor Salonu Açıldı

ÇOMÜ’nün Spor İmkânları Genişliyor, Anafartalar Yerleşkesi Spor Salonu Açıldı
06.04.2018
Bu İçeriği Paylaş

Haber: Eylem Tuna Çoban

Fotoğraf: Duygu Karademir Aras, Eylem Tuna Çoban, Murat Erdem,Ozan Demir 

Grafik Tasarım: Şebnem Özel

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Anafartalar Yerleşkesi Spor Salonu açılışı gerçekleşti.

Açılış törenine; Vali Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karşit, Vali Yardımcısı Tahir Şahin, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Genel Meclis Başkanı Ömer Şahin, AK Parti İl Başkanı Av. Gültekin Yıldız, il kurum ve kuruluşların müdürleri, rektör yardımcıları, dekanlar, akademik ve idari personel katıldı.  

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından program, İlahiyat Fakültesi’nden Öğr. Gör. Mehmet Kara’nın Kuranı Kerim tilaveti ile devam etti.

Açılış konuşmaları sırasıyla; Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan ve Vali Orhan Tavlı tarafından yapıldı.

Üniversitemizde Bütün Sporların Altyapısının Oluşması İçin Çalıştık, Çalışmaya Devam Ediyoruz

“Üniversitemizde okuyan gençlerimizin yapmak istedikleri her türlü sporu yapabilecekleri bir alt yapı oluşturmaya çalıştık, çalışıyoruz” diyen Rektör Prof. Dr. Yücel Acer; “Sayın Cumhurbaşkanımızın da sık sık vurguladığı gibi, üniversitelerdeki gençlerimizin en çok ilgilendiği alanlardan birisinin spor olması gerekir. Dijital çağın, gençlerimizi hatta çocuklarımızı esir aldığı bu dönemde önemli çıkış yollarından birisi gençlerimizin ve çocuklarımızın daha çok spor yapmasını sağlamaktır” dedi.

Rektör Acer; Türkiye’de yıllarca spor alt yapısının olmadığını, yüzme yapmak isteyen gençlerin yüzme havuzları bulamadığını, her mevsim spor yapmak isteyen gençlerin kapalı spor salonları bulamadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi ülkemizde bambaşka bir ortam görüyoruz. İhtiyaç duyduğumuz spor altyapısı hızla oluşuyor, oluşması için bizler de elimizden geleni yapıyoruz. Göreve başladığım günden bu yana, Üniversitemizde bütün sporların altyapısının oluşması için çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Üniversitemizde okuyan gençlerimizin yapmak istedikleri her türlü sporu yapabilecekleri bir üniversite oluşturmaya çalışıyoruz. Son üç yıl içeresinde üniversitemizde neredeyse hiç açık spor alanı yokken bunları oluşturuyoruz. Açık spor alanlarına kapalı spor alanları ekliyoruz. Artık üniversitemizde yenilenmiş, daha aktif kullanılan bir yüzme havuzumuz var. Artık üniversitemizde geleneksel okçuluk yapılabilecek bir okçuluk alanımız var. Artık üniversitemizde kapalı alanda halter, boks, fitnes yapılabilecek salonlar var.”

Uluslararası Standartlarda Bir Spor Salonu

Anafartalar Spor Salonu’nun bütün saha sporlarının yapılabileceği, 500 seyirci kapasiteli ve tamamen uluslararası standartlara uygun olarak inşa edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Acer; “Bu salon, zeminden 16,5 metre yükseklikte, oldukça ferah bir spor salonu olarak tasarlandı ve inşa edildi. Aynı anda dört takımın kullanabileceği soyunma, giyinme odaları, hakem odaları, bayan ve erkek hoca odaları, antrenman salonu, idari odalar ve sağlık odası bulunmaktadır. Toplam 2300 metrekare alana inşa edilmiş bir spor salonudur.

Spor Sahalarımız Tüm Çanakkale’ye Hizmet Vermektedir

Spor sahalarımız sadece Üniversitemiz çalışanlarına ve öğrencilerimize değil bütün Çanakkalelilere ve Çanakkale’de bulunan herkese açıktır. Oluşturduğumuz imkânlar sadece üniversitemize değil Çanakkale’ye katılan değerlerdir. Çanakkalelileri bu imkânlardan yararlanmaya davet ediyorum.

Bütün bunların olmasında bizlere büyük katkılar verenlere müteşekkiriz. Desteğini bizlerden esirgemeyen Sayın Valimize, Sayın Bülent Turan’a teşekkürlerimizi arz ediyorum. Desteklerini bizlerden esirgemeyen Milletvekili Sayın Ayhan Gider’e, çalışanlarımıza ve bütün Çanakkale’ye teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

ÇOMÜ Bir Marka

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, Çanakkale’nin bir marka kent olduğunu vurguladığı konuşmasında ÇOMÜ’nün bu markayı tamamlayan önemli bir unsur olduğunun altını çizdi.

500 bin nüfuslu Çanakkale’de, ÇOMÜ’nün ayrı bir marka değeri olduğunu belirten Av. Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çanakkale’miz marka bir kent. Bu kentin marka olmasını sağlayan alt başlıkları var. Çanakkale bir marka ise alın şehitliği, Truva’yı, boğazı bu marka eksik olur. Son dönemde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi de bu marka değerini tamamlayan bir alt başlık oldu. 500 bin nüfuslu Çanakkale’de 50 bin öğrenci kapasitesi olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin ayrı bir marka olduğu gördük. Üniversitemizin artık sadece Çanakkale’nin ve Türkiye’nin değil dünyanın farklı noktalarında yapılan toplantılarda olması ile adından söz ettiren bir marka. Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’in de özverili çalışmaları ile yapılan ve yapılması planlanan bilimsel çalışmalar, ar-ge çalışmaları ile adını birçok platformda duyduğumuz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi artık bir tabela üniversitesi olmadığını göstermiştir. Daha çok yakınlarda açılan Üniversite hastanemiz, beş yıldızlı otel konseptinde ve kalitesinde bir tesis oldu. Açılışını yaptığımız bu tesis ise üniversiteli gençlerimize, Çanakkale halkına hizmet verecek olan özel bir spor salonu.”

Vali Orhan Tavlı, Anafartalar Kampüsü’nün 1970 yılından beri Çanakkale şehir merkezinde hizmet verdiğini belirterek; kampüsün tüm yapıları yeniden inşa edilmesi ile daha sağlıklı bir görünüme kavuşacağını, eğitimden, sağlığa, sanattan, spora Çanakkale’ye çok büyük hizmetler sunulduğunun altını çizdi. Ülkemizde spor konusunda çok ciddi çalışmalar yapıldığını dile getiren Vali Tavlı, 21 yy. için belirlenen vizyon doğrultusunda bilimsel çalışmalar ile spor faaliyetleri ile üniversitelerin çok büyük roller üstleneceğini sözlerine ekledi ve açılışı yapılan Anafartalar Yerleşkesi Spor Salonu’nun Çanakkale’ye kazandırılmasını sağlayan başta Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan’a, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’e ve emeği geçen herkese teşekkür etti.  

Protokol konuşmalarının sonrasında Anafartalar Yerleşkesi Spor Salonu’nun açılışı gerçekleştirildi ve spor salonu gezildi. Ardından hava atışının, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan tarafından yapıldığı basketbol gösteri maçı izlendi. Maç sonunda günün anısına hazırlanan kupa, takım kaptanına takdim edildi. Açılış programı, ikramlarla sona erdi.

Fotoğraf Albümü


Bu Haber 1520 Kez Okundu