HABER

Trakya Kariyer Fuarı, On Binlerce Öğrenciyi Kamu ve Özel Sektörle Bir Araya Getirdi

Trakya Kariyer Fuarı, On Binlerce Öğrenciyi Kamu ve Özel Sektörle Bir Araya Getirdi
27.02.2020

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi desteğiyle “Yetenek Her Yerde” sloganıyla 10 ayrı ilde düzenlenecek bölgesel kariyer fuarlarının ilki olan Trakya Kariyer Fuarı’nın açılış töreni Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, gerçekleşti. Trakya Üniversiteler Birliği üyesi Çanakkale Onsekiz Mart, Tekirdağ Namık Kemal, Kırklareli ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversiteleri paydaşlığında organize edilen fuar 295 kurum ve kuruluşu, 5 üniversiteden on binlerce öğrenciyle bir araya getirdi. 

Bölgenin en büyük ve en geniş katılımlı organizasyonu olma özelliğine sahip Trakya Kariyer Fuarı’nın açılışı, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer’in şefliğinde bölgenin en büyük senfoni orkestrası Balkan Senfoni Orkestrası’nın açılış konseri ile devam etti. Trakya Üniversitesi ve Trakya Kariyer Fuarı tanıtım filmlerinin izlenmesinin ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu: “Fırsat Kaçtıktan Sonra Telafisi ve Geri Dönüşü Zor Oluyor”

Açılış programının ilk konuşması Trakya Kariyer Fuarı’na ev sahipliği yapan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu tarafından yapıldı. Konuşmasında, gelişen dünyanın fırsatlarla dolu olduğunu önemli olanın bu fırsatları yakalamak ve doğru bir şekilde değerlendirmek olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Öğrencilerimiz ve mezunlarımız açısından büyük bir fırsat olarak gördüğümüz bu fuar, öğrencilerimizin kariyerlerinde yeni ufuklar açacağı gibi mezun olduktan sonraki hayatlarına da yön verecektir. ‘Yetenek Her Yerde’ sloganıyla organize edilen ve firma katılımı anlamında, 295 firma ile Türkiye rekorunun kırıldığı fuar, öğrenim hayatlarına devam eden öğrencilerimizin yanı sıra mezun olan öğrencilerimizi kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla bir araya getireceği gibi üniversiteli gençler için niteliklerine uygun iş ve staj fırsatlarına erişim sağlayacaktır.” 

Edirne Valisi Ekrem Canalp’ten Öğrencilere Meslek Seçimi Konusunda Üç Öneri

Edirne Valisi Ekrem Canalp ise Trakya Kariyer Fuarı’nda, meslek seçimi yapmak isteyen öğlenciler ile öğrencilere seçenek sunan kamu ve özel sektör temsilcilerinin bir araya geldiğini belirtti. Hayata atılacak öğrencilerin üç ana konuya dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen ve bu konuları; geleceği okumak, esnekliğe sahip olmak ve girişimcilik olarak değerlendiren Vali Ekrem Canalp, “Bugün katıldığınız bu fuar sizlere bu konularda rehberlik edecek.” 

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay: “Edirne Tarihi Mirasına Yaslanıp Üzerine Yatmamış”

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ise Edirne’nin medeniyetlere beşiklik yapmış bir şehir olduğunu ifade ederek, “Buraya geldiğimde gördüm ki Edirne sadece tarihi mirasına yaslanıp onun üzerine yatmamış. Bugün buna şahit oldum” dedi. Öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, 20 yıl önce Türkiye’deki üniversite ve kontenjanların sayısının az olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Salim Atay, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Yeteneği Yalnızca İstanbul ve Ankara’dan Mezun Olan Öğrencilerde Aramıyoruz”

“Üniversite sayısının az olması nedeniyle devlet bir karar verdi ve üniversite sayısını 207’ye çıkardı. Doğal olarak nitelikle ilgili bir tartışma da cereyan etti. Hepimiz üniversitede eğitim almış insanlarız. Medeni olmanın temel kriterlerinden bir tanesi, karşı karşıya kaldığımız sorunları analiz edip çözüm üretmek ve gereğini yapmaktır. Ofis olarak ülkemizde yaşayan, üniversite eğitimi almaya hak kazanan her gencin bir yetenek olduğunu biliyoruz. Biz size inanıyoruz lütfen siz de kendinize inanmayı ihmal etmeyin, yeteneklerinizin farkına varın. Bizler de her medeni ülkede olduğu gibi iş fırsatlarını size yansıtacağız. Yıllardır varlığını gösteren bu kadim millet, dünya milletleri arasındaki seçkin yerini korumaya devam edecektir.”

Açılış konuşmalarının ardından Trakya Kariyer Fuarı’na ev sahipliği yapan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, organizasyonun gerçekleşmesinde maddi ve manevi katkılarda bulunan sponsorlara ve paydaş üniversite temsilcilerine plaket takdim etti. Rektör Erhan Tabakoğlu, Edirne Valisi Ekrem Canalp’e, Edirne Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır’a, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’e, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün’e, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün’e ve Kale Group CEO’su Zeynep Bodur Okyay’a teşekkür plaketi verdi. Rektör Prof. Dr. Tabakoğlu ayrıca organizasyonun gerçekleşmesinde büyük emek ve gayret gösteren etkinlik paydaşları üniversitelerin temsilcilerine Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden’e, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Bülent Eker’e, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür’e ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir’e teşekkür plaketi takdim etti. Programda Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay’a da Edirne Muradiye Camii’nin çinilerinden bir kesit bulunan bir Edirne hatırası takdim edildi. Ardından protokol fuaye alanında kurulan standları gezerek firma yetkilileri ile görüş alış verişinde bulundu.

On Binlerce Öğrenci, Kamu ve Özel Sektörden 295 Firma Temsilcileriyle Buluştu

Teşekkür plaketlerinin verilmesinin ardından Trakya Kariyer Fuarı’nın açılışı, kurdele kesimiyle devam etti. Kariyer Fuarı, Balkan Kongre Merkezi, Türkan Sabancı Kültür Merkezi ve 75’inci Yıl Spor Salonu olmak üzere üç ayrı noktada kurulan stantlarda on binlerce öğrenci kamu ve özel sektörden 295 firma ile buluştu.

ÇOMÜ Öğrenci, Yaşam, Kariyer ve Mezun İlişkileri Koordinatörlüğü’nden Öğretim Görevlisi Salih Torlak, ÇOMÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Alperen Uysal’ın ve çok sayıda ÇOMÜ’lü öğrencinin de  katılım gösterdiği fuarda, ÇOMÜ’yü temsilen de bir stant açıldı.  

9 Ayrı Salonda 80’nin Üzerinde Sunum ve Etkinlik

Fuarda açılan stantların dışında, 9 ayrı salonda eş zamanlı olarak düzenlenen sunumlar ve 80’in üzerindeki etkinlik ziyaretçilerden tam not aldı.

İki gün boyunca 3 ayrı salonda gerçekleştirilen etkinlikte, hem Çanakkale’den katılım gösteren özel sektör ve kamu kuruluşlarının stantları hem de Çanakkale Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmaların stantları öğrencilerden yoğun ilgi gördü.

5 Farklı Üniversiteden 15.000’in Üzerinde Ziyaretçi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri de merkez kampüsünden 3, Biga ve Ezine ilçelerinden ikişer, Çan ve Lapseki ilçelerinden ise birer olmak üzere toplamda 9 otobüs ile fuara katılım gösterdi. 


Fotoğraf Albümü


Bu Haber 519 Kez Okundu