HABER

Milli İradeye Saygı Sergisi Ezine MYO’da Açıldı

03.10.2016
Bu İçeriği Paylaş

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından düzenlenen Ağustos ayı içerisinde Sürekli Eğitim Merkezi binasında ziyaretçilere açık olan “15 Temmuz Milli İradeye Saygı Sergisi” Ezine Meslek Yüksekokulu’nda açıldı.

Ezine Kaymakamı Ali Fuat Atik, Ezine Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu ve ilçe protokolünün yanı sıra akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı törenin açılış konuşmasını Ezine MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehtap Özden yaptı.

Ezine MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehtap Özden şunları aktardı : “15 Temmuz tarihinde milletimiz tüm dünyaya unutulmayacak demokrasi dersi verdi. FETÖ terör örgütünün ülkemizin birliğine, bütünlüğüne karşı yaptığı saldırı, milletimizin dik duruşuyla püskürtüldü. Bu millet, 15 Temmuz akşamı birliğine, bütünlüğüne inancına canı pahasına sahip çıktı. Milletimiz tanklara, uçaklara ve silahlara kendisini siper ederek, bu mücadeleyi kazandı. Millî mücadelenin ne demek olduğunu geçmişte olduğu gibi yine bizim milletimiz tüm dünyaya gösterdi. Bu sergide objektiflere neler yansıdığını paylaşmak istedik. Rektörlüğümüz himayesinde Çanakkale merkezde yoğun ilgi gören sergiyi bizlerde sizlerle buluşturmak istedik. Şehitlerimizin emanetine sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Çanakkale ruhu milletimizin ruhunda hala canlılığını göstermektedir. Bu vesileyle tüm aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz”

Türk Milleti’nin kendisine yönelen tehlikelere karşı binlerce yıllık tarihinde büyük mücadeleler verdiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Yücel Acer “Gerek Selçuklu, Gerek Osmanlı İmparatorluğu döneminde bu coğrafyada bir vatan oluşturmak için çok büyük mücadeleler verdik. Türkiye Cumhuriyeti kurulurken de bir büyük mücadeleyle bu ruhu taşıdığımızı bir kez daha göstermiş olduk. Bu mücadelenin sonunda Anadolu’da bir Türk Devleti daha kurulmuş oldu” dedi.

Genç nesillere yaşadığımız vatanın ne kadar kıymetli olduğunu iyi anlatmak zorunda olduğumuza dikkat çeken Rektör Acer “Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki biz burada bulunduğumuz sürece, ilelebet, her zaman bu mücadelelere ihtiyaç olacak. Bütün mücadeleleri verdik, tehlikeleri bertaraf ettik bundan sonra da böyle bir şey yaşanmayacak gibi bir beklenti şüphesiz ki olamaz. Dolayısıyla genç nesillerimiz nasıl bir yerde yaşadığımızı , bir vatan edinmiş olmanın yetmediğini ve bunun daima korunması gerektiğini bilmek durumunda. Bizler her zaman öğrencilerimize, genç nesle nasıl değerli bir vatana sahip olduklarını bilmelerini sağlamak durumundayız. Onlar bu ruhla yetişmeli, bu ruhla yaşamalılar” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin kontrol edilebilir bir ülke olmaktan çıktığı için bu tür hain darbe girişimlerine maruz kaldığını ifade eden ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 3 büyük askeri darbe yaşadık. 3 büyük askeri darbe dışında en az o kadar da belki de bilmediğimiz sayıda darbe girişimleri oldu. Bu Türkiye Cumhuriyeti devletini ve milletini her defasında halkın istediği değil de başka bir yönde kanalize etmek niyetini taşıyan kişilerin gerçekleştirdiği darbelerdi. Biliyoruz ki her zaman bu darbenin ortamını oluşturup buna bir ihtiyaç varmış gibi hissettirip bir nevi kendi elleriyle ülkeyi karıştırıp ondan sonra da bunu çözen kişilermiş gibi kendilerini her defasında gösterdiler. Ama Türk Milleti her defasında biraz daha geri gitmiş oldu. Halk olarak yaşadığımız tecrübeleri kendi geleceğimize yol oluşturmaya çalışırken bu her defasında kesilmiş oldu. 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişimi de tıpkı daha öncekiler gibi sanki böyle bir şeye gerek varmış gibi bir ortam yaratma mücadelesinin onlar açısından çabasının tezahürüydü. Ülkede çok sayıda sıkıntılar varmış gibi, yolsuzluk varmış gibi devlet eziyet ediyormuş gibi hükümet garip bağlantılarla hareket ediyormuş gibi hava estirip bir imaj oluşturup kendilerine bir yer edinmeye çalıştılar. Bu devleti dış bağlantılarla belli bir yöne kanalize etmeye aslında kontrol edilebilen bir yöne çekmeye çalıştılar. Devletimiz son yıllarda gösterdiği ekonomik, sosyal ve daha birçok alanda gösterdiği başarı Türkiye’yi başkalarının kontrol edemediği bir ülke haline getirdikçe bu tür dış bağlantılı yapılanmalar bu coğrafyada bundan sonra da olacaktır. Biz güçlendikçe bizimle uğraşanlar daha ciddi çaba sarf edecekler. Türkiye kontrol edilebilir bir ülke olmaktan çıkmaktadır. Türk milleti eşine az rastlanır biçimde bir tecrübe yaşadı. İlk defa halkımız sokaklara indi ve kendi iradesine sahip çıktı. Halkımız Türkiye ile uğraşanlara şunu gösterdi” diyerek bundan sonra bu tür girişimimler karşısında Türk Milleti’nin olacağına inandığını sözlerine ekledi.

Ezine Kaymakamı Ali Fuat Atik ise Türk Milleti’nin bir ferdi olmaktan duyduğu onuru ifade ederek 15 Temmuz ruhunun asla unutturulmaması gerektiğini belirtti.

Protokol konuşmalarının ardından Rektör Acer ve beraberindeki protokol 15 Temmuz sürecinde gerek ulusal gerekse yerel medyaya yansıyan unutulmaz karelerden oluşan sergiyi gezdiler.

Haber ve Fotoğraflar: Tuncay AkBu Haber 997 Kez Okundu