HABER

Milletin Sesi Mehmet Akif Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Milletin Sesi Mehmet Akif Konulu Konferans Gerçekleştirildi
14.03.2019

Haber: Duygu Karademir Aras

Fotoğraf: Duygu Karademir Aras, Onur Çiftçi, Efecan Ercan

Rektörlük Konferanslar Dizisi kapsamında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Gökçek’in sunumuyla “Milletin Sesi Mehmet Akif” konulu konferans gerçekleştirildi.

Troia Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, ÇOMÜ’lü akademisyenler, idareciler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan konferansta açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Yücel Acer, Kurtuluş Savaşının en çetin günlerinde yüreği vatan, millet, bayrak sevgisi ve hürriyet aşkıyla yanan Mehmet Akif Ersoy’un, kaleme aldığı İstiklal Marşı ile milletimizin duygularına tercüman olan bir düşünce adamı olduğunun altını çizdi ve şunları söyledi:

“Her yıl olduğu gibi bu yıl da Mehmet Akif Ersoy’u anlatacak ve anacağız. Çünkü siz gençlerimiz ve her yeni nesil, toplumumuzun yetiştirdiği bu muhteşem düşünce adamını, düşünceleri ile beraber öğrenmelidir. Bu vesile ile başta, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bizlere anlatmak için ÇOMÜ’de olan Prof. Dr. Fazıl Gökçek’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 

Kısa özgeçmişinin okunmasının ardından Prof. Dr. Fazıl Gökçek; İstiklal Marşımızı neden Mehmet Akif Ersoy’un yazdığını açıklayan bir sunum yaptı.

Mehmet Akif’in hayatında ve eserlerinde önemli bir yeri olan topraklarda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Fazıl Gökçek, yaptığı sunumda İstiklal Marşının ne zaman, hangi şartlar altında ve ne şekilde yazıldığını detayları ile aktararak, İstiklal Marşının kabulünün 98. Yılı vesilesi ile Mehmet Akif Ersoy’u anlattı.

Prof. Dr. Gökçek, sunumunun ardından katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

Konferans, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’in, Prof. Dr. Fazıl Gökçek’e hediye takdimi ile son buldu.


Fotoğraf Albümü


Bu Haber 358 Kez Okundu