HABER

Yerli Üretim Laboratuvar Cihazlarının Geliştirilmesine TÜBİTAK’dan Destek

Yerli Üretim Laboratuvar Cihazlarının Geliştirilmesine TÜBİTAK’dan Destek
05.09.2018

Haber: Eylem Tuna Çoban

TÜBİTAK’ın ticarileşme potansiyeli yüksek teknoloji ağırlıklı projelere verdiği Bireysel Genç Girişimci (BİGG) Destekleri açıklandı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Kahrıman'ın yürütücülüğünü yapacağı proje başvurusu, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulundu.

Desteklenmeye değer bulunan projede; tarımsal ürünlerde biyokimyasal bileşenlerin tespitinde kullanılabilecek bir spektroskopi cihazının geliştirilmesi hedeflenirken ayrıca bu cihazlarda kullanılan yazılım ve model geliştirme çalışmaları yapılacak.

Geliştirilmesi hedeflenen cihaz ile kısa sürede kimyasal kullanmadan biyokimyasal içerik analizlerinin yapılması mümkün olabilecek. Projenin başarılı şekilde sonuçlandırılması durumunda, laboratuvar cihazları konusunda dışa bağımlılığın azaltılmasına ve yerli üretim laboratuvar cihazlarının geliştirilmesine de katkı sağlayacak.

Diğer taraftan bu proje, yine yürütücülüğünü Doç. Dr. Fatih Kahrıman’ın yaptığı TÜBİTAK 3001 - Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında yürütülen ve 2017 yılında tamamlanan TÜBİTAK 215O867 nolu ve “Mısır Tanesinde Gıda ve Endüstriyel Kullanım İçin Önem Taşıyan Özelliklerin Analizinde Kullanılabilecek NIRS (Yakın Kızıl Ötesi Spektroskopisi) Kalibrasyon Modellerinin Geliştirilmesi” başlıklı projeden elde edilen deneyim ve bilgilere dayalı olarak hazırlandı.

TÜBİTAK 1512 kodlu Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BiGG) programının 2018 yılı birinci dönem çağrısına3323 başvuru yapıldı. Birinci aşamada 1438 proje desteklenmeye değer görüldü. TOBB-ETÜ BİGG GARAJ'ın uygulayıcı kuruluş olarak teknik destek sağladığı proje, panel değerlendirmesine alınan 422'i başvuru arasından desteklenmesine karar verilen 146 projeden birisi oldu. Ayrıca proje, 'Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme' alt başlığında da desteklenen 14 proje arasında yer aldı.
Bu Haber 1887 Kez Okundu