HABER

Misak-ı Milliden Güncele Bakmak Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Misak-ı Milliden Güncele Bakmak Konulu Konferans Gerçekleştirildi
04.05.2018
Bu İçeriği Paylaş

Haber: Duygu Karademir Aras

Fotoğraf: Murat Erdem, Onur Çiftçi

Rektörlük Konferanslar Dizisi kapsamında İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Budak’ın sunumuyla     “Misak-ı Milliden Güncele Bakmak” konulu konferans gerçekleştirildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda düzenlenen konferansa Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, ÇOMÜ’lü akademisyenler, idareciler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Rektörlük Konferanslar dizisi adı altında 3 yıldır devam eden program çerçevesinde, alanında ileri çalışmalar yapmış akademisyenleri ve araştırmacıları ÇOMÜ öğrencileri ile buluşturduklarını ifade ederek şunları aktardı:

Ülkemiz Zor Bir Coğrafyada ve Tarihimiz Savunmalarla Geçti

“Bu konferanslarda konular çok farklı olabiliyor ancak bu sefer aslında Türkiye’nin gündemine de hemen hemen her zaman ama son zamanlarda daha fazla denk düşen bir konu, Misak-ı Milli meselesi. Ülkemiz zor bir coğrafyada ve tarihimiz hep savunmalarla geçti. Dolayısıyla her zaman ne olup bittiğini, eskiden ne olduğunu, bundan sonra ne olabileceğini takip etmesi gereken bir milletiz biz.

Tıpkı insan hafızası gibi toplum hafızası da çok değerlidir. Bir insanın hafızasını silerseniz bütün birikimlerini silmiş ve her şeyi yeniden öğrenmeye zorlamış olursunuz. Bizim millet hafızamız her şeyi yeniden keşfetmemizi gerektirmiyor. Kimler kimdir, ne nedir ve ne amaç taşır bunları bize söyleyen çok derin bir tarihi tecrübemiz var ve bu anlamda tarih çalışan hocalarımız, araştırmacılarımız bizim için çok değerli. Bu bağlamda Prof. Dr. Mustafa Budak hocamız, kendi alanında çok derin çalışmalar yapmış, uzun süre devlet arşivlerinde görev almış dolayısıyla Türkiye’nin Osmanlı hafızasını bilen bir hocamız. Sizlerle bir araya getirebildiğimiz için Üniversitemiz rektörü olarak büyük bir mutluluk duyuyorum.”

Prof. Dr. Acer, konuşmasının sonunda öğrencilere şu tavsiyede bulundu: “Belki birkaç kitap okuyarak,  araştırarak edineceğiniz değerlendirmeleri ve bilgileri, böyle konferanslar ile 1-2 saat içerisinde alabilme şansına sahipsiniz. Bu fırsatları iyi değerlendirin.”

Misak-ı Milli, Milli Sınır Değil, Milli Yemin Demektir

Konuşmasına “Ben tarihin işlevselliğine inanırım. Tarihe bakışınız işlevsel değilse günümüzde onunla ilgili çıkarımlarda bulunmak, bugünle ilişki kurmak çok mümkün olmaz” diyerek başlayan Prof. Dr. Mustafa Budak konferansta; Misak-ı Millinin anlamını, hangi şartlar içerisinde ortaya çıktığını, Misak-ı Millinin son Osmanlı Mebusan Meclisi ve Atatürk tarafından nasıl algılandığı ve günümüz için ne ifade ettiği konularını anlattı.  

 “Altı maddelik bir bildiri olan Misak-ı Milli, İstanbul'da toplanan son Osmanlı Mebusan Meclisi tarafından 28 Ocak 1920'de oy birliği ile kabul edilmiş ve 17 Şubat'ta kamuoyuna açıklanmıştır. Öncelikle Misak-ı Milli hepimizin bildiği gibi milli sınır değil, doğru ifade ile milli yemin demektir.  Misak-ı Milli; 1. Dünya Savaşı mağluplarının geleceklerinin görüşüldüğü bir süreç içerisinde, Osmanlı Devleti’nin kendisi ile ilgili niyetleri olan İtilaf Devletlerine bir cevap niteliği taşımaktadır. Yani Osmanlı Devleti’nin kendi barış şartlarını ilan etmesidir. Atatürk’ün ifadesi ile milletin amaçlarını ortaya koyan bir program, milli mücadelenin hedef programıdır. “

Misak-ı Milli ile ilgili tarihi süreçlere değinerek günümüz ile ilgili değerlendirmeler yapan Prof. Dr. Budak; “Gerek Afrin gerek Zeytin Dalı operasyonlarında ve Türkiye’nin son 20 yıl içerisinde ve belki son günlerde daha çok duyduğumuz birçok yerleşim yeri, bugün Türkiye’nin kendi güvenliği açısından var olmasını gerektiren bölgelerdir. Bir başka deyişle,  Türkiye devlet olarak gerek Afrin gerek Zeytin Dalı operasyonunda Misak-ı Millide öngörülen topraklarda mücadele etmektedir. Kendi güvenliğimiz açısından Misak-I Milli sınırlarında o topraklarda var olmaya çalışıyoruz. Bunun ötesinde bir düşüncemiz bulunmamaktadır” dedi.

Konferans, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’in, Prof. Dr. Mustafa Budak’a hediye takdimi ile son buldu.
Fotoğraf Albümü


Bu Haber 635 Kez Okundu