HABER

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Polikliniği Hizmet Vermeye Başladı

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Polikliniği Hizmet Vermeye Başladı
28.02.2018

ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde, Çanakkale’de bir ilk olarak hizmet vermeye başlayan Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Polikliniği hasta kabulüne başladı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. H. Öztürk Şahin hastane bünyesindeki Jinekolojik Onkoloji Cerrahi Polikliniğimiz Çarşamba günleri hasta kabulüne başladığını ifade ederek “Jinekolojik Onkoloji; Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı içerisinde bulunan Jinekolojik kadın kanserlerinin tanısı, tedavisi, ameliyatı ve ameliyat sonrası takiplerini yürüten bir bilim dalıdır. Başlıca tedavi ettiğimiz hastalıklar arasında rahim ağzı ve rahim kanser türleri, yumurtalık, kadın tüplerinde görülen kanserler ve kadın dış genital organlarında görülen kanserlerdir. Bu hastalıkların hepsini Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Bilim Dalı altında inceleyip tedavi ve teşhisleri konusunda hastalarımıza hizmet vermekteyiz” dedi.

Bölümde verilen hizmetlere dair bilgiler aktaran Şahin “Hastalarımızı ( Radyoterapi ) ışın tedavisi yada ( Kemoterapi ) kimyasal tedavi ve ilaç tedavisine, hastanemiz bünyesinde kurduğumuz komisyon kararı ile buralara yönlendiriyoruz. Bunun dışında yapılan rahim ağzı ( SMEAR ) testinde anormallik saptanmış, menopoz sonrası tekrar vajinal kanaması başlayan yada menopoz öncesi dönemde düzensiz kanama şikayeti olan hastalar, yapılan Ultrason, Tomografi, MR görüntülemelerinde yumurtalıklarında kist yada kiste benze bir kitle saplanan hastalarımıza polikliniğimizde tedavi olma imkanını sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Yrd. Doç. Dr. H. Öztürk Şahin Jinekolojik Onkoloji Cerrahisinin son yıllarda yan dal eğitimi veren bir branş olduğunu belirterek “Türkiye’de sayılı uzmana sahip olan bölümümüzde hizmet veren öğretim üyeleri genelde büyük şehirleri tercih edip oralarda hizmet vermekteler bu da başka illerde bulunan hastaların il dışına çıkmalarını ve tedavilerine orada devam etmelerini gerektirmektedir” diyerek Çanakkale’de bulunan hastaların il dışına çıkmalarına gerek kalmadan tedavi olma imkanı sunacaklarını sözlerine ekledi.Bu Haber 2496 Kez Okundu