HABER

Çanakkale'nin Biyolojik Çeşitliliği Envanteri Ortaya Çıkarıldı

Çanakkale'nin Biyolojik Çeşitliliği Envanteri Ortaya Çıkarıldı
08.12.2017
Bu İçeriği Paylaş

Haber-Fotoğraf:Eylem Tuna Çoban

Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürlüğü ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biyoloji Bölümü işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen “Çanakkale İlinin Karasal ve İç Su Ekosistemlerinin Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi” Çalıştayı Kolin Otel’de gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çalıştaya;  Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Erdem, Prof. Dr. Süha Özden, Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy katıldı. 

“Ülkemizin Biyoçeşitlilik Zenginliğini Bilmek Önemli”

Açılış konuşmaları ile devam eden çalıştayda ilk olarak Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Türkiye’nin biyoçeşitliliğini bilmenin çok önemli olduğunun altını çizerek; “Türkiye’de bütün illerin biyolojik çeşitlilik envanterinin hazırlanması için 2013 yılında çalışmalara başladık. 81 ilde bu çalışmalar üniversiteler ile yaptığımız protokoller çerçevesinde yapılıyor. Çanakkale de bu illerimizden biri ve en önemlilerinden. Türkiye’de 21 ilde “Biyolojik Çeşitlilik Envanteri” tamamlandı. Bu bağlamada çalışmalarından dolayı da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum” dedi. Bulut, konuşmasında yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi verdi. 

“Çanakkale'nin Her Türlü Envanterini Çıkarabilecek Potansiyele Sahibiz”

ÇOMÜ Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Gündüz, Biyoloji Bölümünün Çanakkale'nin her türlü envanterini çıkarabilecek potansiyele sahip olduğunu belirterek, projenin Türkiye’de örnek gösterilebilecek ikinci proje olduğunun altını çizdi. 

Çanakkale gibi bir ilin biyolojik çeşitliliğinin envanterini çıkarmanın zor bir iş olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, bu çalışmada yer alarak ÇOMÜ’nün adının birçok platformda duyurulmasını sağlayan akademisyenlere teşekkür etti. 

Açılış konuşmalarının ardından Mimarlık ve Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Levent Genç, Çanakkale İlinin Karasal ve İç Su Ekosistemlerinin Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’nde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. 

Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Tosunoğlu ise proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, proje ile Çanakkale'deki  biyolojik zenginlikleri ve bu zenginliklerin nasıl korunması gerektiğini ortaya koymak için çalıştıklarını söyledi. 

Çalıştay, Çanakkale 'deki  biyolojik zenginliklerin neler olduğunun anlatıldığı sunumlarla sona erdi.  


Fotoğraf Albümü


Bu Haber 1293 Kez Okundu