HABER

"Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Elektrik Sistemine Entegrasyonları" Semineri ÇOMÜ’de Yapıldı

07.06.2017
Bu İçeriği Paylaş

Haber-Fotoğraf : Ahmet Türker

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)  Enerji Kaynakları Araştırma Merkezi (ÇEKAM) ile Fen Bilimleri Enstitüsü Enerji Kaynakları ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanlığı işbirliğinde  düzenlenen "Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Elektrik Sistemine Entegrasyonları" başlıklı seminer, Mühendislik Fakültesi Turgut Özal Konferans Salonunda, sektör temsilcilerinin yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Tarhan, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çavuş Şahin, akademik ve idari personelin katılımıyla gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, ÇOMÜ Enerji Kaynakları ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sermet Koyuncu; “Enerji Tasarrufu için Organik Elektronik Cihazlar” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.  Yıldırım Enerji Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tamer Turna “YEK’lerin Sistem Entegrasyonuna Yönelik Analiz ve Çözüm Önerileri” adlı sunumunda konu hakkındaki görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Seminerde Ege Üniversitesi  Güneş Enerjisi Enstitüsü’nden  Doç. Dr. Ceylan Zafer “Yeni Gelişen Fotovoltaik Sistemlerde Son Durum ve Trendler” başlığını genişletirken, Yıldırım Enerji Holding Proje ve Tasarım Direktörü Cemil Beşe “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Sistemine Teknik Etkisi” adlı çalışmasını konuklarla paylaştı.

 Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem ise yaptığı açılış konuşmasında,” Allah insanı yeryüzüne halife olarak yarattığını beyan etmektedir. Peki, halife ne demek? Genel anlamı itibariye dünyaya hükmetme yeteneği anlamına gelmektedir. Allah’ın insana bir parça da olsa dünyaya hükmetme imkanı verdiğini tarih boyunca net olarak görüyoruz.

19. ve 20. yüzyılda insan, ilim ve bilim geliştiği için dünyaya hükmettikçe enerjiye ihtiyaç duymuştur. Bu sebepten, bugün düzenlenen toplantı büyük önem taşımaktadır. Alanında uzman isimleri de burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Seminerin öğleden sonraki bölümünde ise ÇOMÜ Enerji Kaynakları Araştırma ve uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. İsmail Tarhan “ÇOMÜ’deki Yenilenebilir Enerji Faaliyetleri” konusundaki çalışmalarını aktardı.

 SIEMENS Güç Sistemleri Analiz Uzmanı Dr. Hasan Basri Çetinkaya “Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Zorluklar ve Geleceğin Elektrik Altyapısı” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

 İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mahmut Kuş ise “Fotovoltaik Teknolojilerde Yeni Bir Jenerasyon: Perovskite Güneş Hücreleri” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Seminerde Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut sistem içerisinde nasıl kullanılabileceği tartışılırken, dünyada ve Avrupa’daki mevcut yenilenebilir enerji örneklerinin güçlü bir şebekeyle desteklendiği ve başarının büyük ölçüde bu sistemin gücü sayesinde gerçekleştiği vurgulandı.

Yenilenebilir Enerji ile ilgili çalışmalarını hız kesmeden sürdürdüklerini belirten ÇOMÜ Enerji Kaynakları ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sermet Koyuncu “Enerji Tasarrufu için Organik Elektronik Cihazlar” başlıklı sunumunda, günümüzde fosil yakıt kaynaklı elektrik üretiminin pazarda büyük bir pay sahibi olduğunu belirterek, bu kaynakların kısıtlı kaynaklar olduğunu vurguladı. Bunun için alınması gereken iki önlemden birincisinin enerjinin tasarruflu kullanımının gerektiği ikincisinin ise yenilenebilir enerji teknolojilerinden üretilen elektrik payının mümkün olduğu limitlerde artırılması gerektiğini vurguladı. Konuşmasının devamında ise, özellikle güneş ışığından elektrik üretimdeki yeni teknolojileri (organik molekül bazlı fotovoltaik teknoloji) ve enerji tasarruflu aydınlatma ve ekran teknolojilerinin üzerinde duran Doç. Dr. Koyuncu konuşmasını ÇOMÜ Enerji Kaynakları ve Yönetimi Anabilim Dalı çatısı altında gerçekleştirdikleri enerji tasarrufu için akıllı camlar konusunda bilgi vererek konuşmasını sonlandırdı.

Böyle verimli bir seminerde ÇOMÜ’de olmaktan memnuniyet duyduklarını belirten Yıldırım Enerji Holding CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tamer Turna sunumunda, mali ve teknik yönden zorlu elektrik pazarında esnekliğin öneminin altını çizdi. Bu esnekliği sağlayacak en önemli teknolojilerin enerji depolama, hızlı devreye girmek ve çıkmak özelliklerine sahip doğal gaz kombine çevrim santralleri ve ultra süper kritik buhar parametrelerine göre tasarlanan temiz kömür santralleri olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Enerji üretiminde % 100 yani tümüyle yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanan bir üretim filosunu tesis etmek ana hedeftir. Ancak, bugünün teknolojisi ve maliyetleriyle bu geçiş ne yazık ki bugünden yarına olası değildir. Geçiş döneminde akıllı bir üretim karması hedeflenmesi ve ilk aşamada eski teknolojili en az % 43’lük verim sağlayamayan termik santrallerin kapatılması büyük önem taşıyor. Aksi takdirde yüzyılın sonu için hedeflenen kritik 2 derecelik sıcaklık artışı eşiğini sağlamamız mümkün görünmüyor. Paris İklim Zirvesi’nde alınan ve sadece % 43 ve üzeri verime sahip santral yatırımlarına finansman verilmesi kararının küresel ölçekte yaygınlaşması önemli. Diğer yandan elektriğin iletilmesi hususundaki engelleri aşmak adına Avrupa ve Türkiye’yi kapsayan bir süper elektrik şebekesinin hayata geçirilmesinin, 100 yıl içinde % 100 yenilenebilir enerjiye geçişte en önemli ve en kritik adımlardan biri olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Elektrik Sistemine Entegrasyonları” başlıklı etkinliğin kapanışında konukların soru cevapları eşliğinde gerçekleştirilen %100 Yenilenebilir Enerji Teknolojilerine Gerçekçi Bakış Paneli ile seminer tamamlandı.


Fotoğraf Albümü


Bu Haber 2094 Kez Okundu