HABER

Yenilenebilir Gençlik Enerjisi Operasyonu Paydaş Analizi Toplantısı Gerçekleşti

Yenilenebilir Gençlik Enerjisi Operasyonu Paydaş Analizi Toplantısı Gerçekleşti
03.03.2017
Bu İçeriği Paylaş

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından Balıkesir Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin katılımıyla hazırlanan ve ön seçim aşamasında desteklenmeye uygun bulunan “Yenilenebilir Gençlik Enerjisi (RE-YOU)” Operasyonu’nun Paydaş Analizi Toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) ve GMKA’nın ev sahipliği ile Ankara’da gerçekleşti.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracının (IPA) Eğitim, İstihdam ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı çerçevesinde desteklenmesi öngörülen Yenilenebilir Gençlik Enerjisi Operasyonu’na ilişkin ÇSGB, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yükseköğretim Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Türk Akreditasyon Kurumu’nun temsilcilerinden oluşan paydaşların görüş ve önerilerinin alındığı toplantıya GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek, ÇSGB Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkan Vekili Hülya Tekin, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Sakarya, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Planlama Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Osman Erol İnce ile Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi Uzmanı Ali Koç katıldılar.

Toplantıda GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek; GMKA tarafından yürütülen AB projelerine, Güney Marmara Bölgesi’nin yenilenebilir enerji potansiyeline ve Yenilenebilir Gençlik Enerjisi Operasyonuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Başta rüzgâr ve biyogazdaki lider konumu ve yaygın jeotermal kaynakları ile Güney Marmara Bölgesi’nin Türkiye’de yenilenebilir enerji teknolojilerinin geliştirildiği bir merkeze dönüşeceğini belirten Özek, Operasyonun bu hedefe yönelik olarak Bölge’nin yenilenebilir enerji eğitimi üssü olması amacıyla hazırlandığını söyledi.

Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkan Vekili Hülya Tekin’nin IPA 2 dönemine ilişkin uygulamalar ve Operasyon Programının ilerleme süreci hakkında bilgi verdiği toplantıda Operasyona ilişkin sunumun ardından paydaşlarla bir gün süren kapsamlı bir görüş alış verişi gerçekleştirildi ve paydaşların görüşlerinin Operasyona yansıtılmasına yönelik çalışmalara başlandı.Bu Haber 1275 Kez Okundu