HABER

Yüksek Öğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği Toplantısı Gerçekleştirildi

04.10.2016
Bu İçeriği Paylaş

“Yüksek Öğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği” toplantısı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’in, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mirza Tokpunar’ın ve çok sayıda akademisyenin  katıldığı toplantı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden başkanlığında gerçekleştirildi.

Yükseköğretim kurumlarının eğitim-öğretim, araştırma faaliyetleri ve idari hizmetlerinin, iç ve dış kalite güvencesi ve akreditasyon süreçlerinden oluşan “Yüksek Öğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği” toplantısında ÇOMÜ Kalite Komisyonu tarafından hazırlanan üniversite iç değerlendirme raporu ve kalite güvencesi yönetmeliği konusunda bilgi verildi.

Özden; “Yüksek Öğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği ve Süreci” başlıklı sunumunda; kalite güvencesi yönetmeliğinin amacı ve kapsamı, kurum iç değerlendirme raporu hakkında bilgiler, kalite güvencesi çalışmaları kapsamında neler yapıldığı, akademik ve idari birimlerin dış değerlendirme sürecine hazırlıklarını nasıl yapacağı, akreditasyona hazırlık çalışmaları için usul ve yöntemler ile yapılması gereken işler, araştırma laboratuvarlarının akreditasyon (tescil) çalışmaları için yapacakları işlere dair detaylı bilgiler aktardı.

Akademisyenlerin hangi sistemleri güncel tutmaları gerektiği, raporlama teknikleri, fiziksel mekanların yeterlilikleri, iş sağlığı, iş güvenliğindeki eksikliklerin belirlenmesi, web sayfalarının düzenlenmesi konusunda yapılması gerekenleri aktaran Prof. Dr. Özden, eksikliklerin saptandıktan sonra tamamlanması için tüm imkanlarını sunan ÇOMÜ yönetiminin destek verdiği için teşekkür etti.

Prof. Dr. Süha Özden katılımcılardan,  kalite komisyonlarını ve kalite yönergelerini 31 Ekim 2016’ya kadar tamamlamalarını ve akredite işleminin gerçekleşmesi için başvuruda bulunmalarını talep etti. Prof. Dr. Özden, kalite sürecinin YÖK tarafından yetkilendirilmiş dış değerlendirmeciler tarafından üniversitelerin ziyaret edilmesiyle gerçekleştirileceğini belirtti.

“Amacımız Kaliteyi Artırmak”

Toplantıda bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer:

“Üniversitenin her bir unsurunu geliştirmek için yola çıkan bir yönetim anlayışıyla göreve geldik. Yönetime geldiğimiz günden beri amacımız kaliteyi artırmak. Ülkenin, bilimin gelişi için çaba sarf ediyoruz fakat bazen bunu engellemeye çalışan insanlar oluyor. Bunun en büyük örneğini 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimiyle görmüş olsak da, bizler yönetime geldiğimizden beri bu kişilerin iş yapış şekillerindeki usulsüzlüklerle mücadele ediyoruz. Bu durum zaman zaman işlerimizi aksatabiliyor. Ama sizlerin özverili çalışmalarıyla kaliteye, başarıya ulaşmak için emin adımlarla ilerliyoruz. Akademisyenlerimizin uygun koşullarda çalışması için birçok iyileştirme çalışması yapıyoruz, bir çok bilimsel toplantıya ev sahipliği yapıyoruz, uluslararası alanda üniversitemizi temsil eden çalışmalara destek oluyor, öncülük ediyoruz. Bu çalışmaların en önemlilerinden birisi de kalite güvencesi akreditasyonunu alabilmek.

Bu anlamda komisyonumuz çok iyi çalışıyor. Prof. Dr. Süha Özden ve birçok birim temsilcimizin emeği var ve emek vermeye de devam edecekler. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üniversitede gündem olması gereken şeylerin konuşulmasını başardığımız için mutluluk duyuyorum. Bir kuruma olması gereken davranışları yerleştirirsen, doğru alışkanlıklarla, başarılı bir çalışma süreci gerçekleşir. Biz bunu birlikte başardık. Çalışmalar ve raporlamalarla ilgili çok net bilgiler verildi, hepimiz üzerimize düşen akredite ve raporlama çalışmalarını komisyona vaktinde teslim etmeliyiz. Bu süreci ne kadar hızlı gerçekleştirirsek istediğimiz yere daha çabuk varırız. Bizler diğer kurumlara kendimizi yeniden ve doğru olarak aktarmalıyız. Bu anlamda çalışmalarınız çok önemli. Emek veren herkese teşekkür ediyorum” diyerek üniversitenin son bir yıldaki başarılarına değindi.

Toplantı, konuyla ilgili soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

Haber: Gökçe Güzel - Fotoğraf: Eylem Tuna

 Bu Haber 800 Kez Okundu