HABER

Eğitim Fakültesi Akademik Kurulu Gerçekleşti

28.06.2016
Bu İçeriği Paylaş

Eğitim Fakültesi Akademik Kurulu, Süleyman Demirel Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mirza Tokpunar, Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Yücel ve Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Dinçay Köksal katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından müzik dinletisi ile devam eden kurulda, Prof. Dr. Dinçay Köksal fakültenin son 1 yılında gerçekleştirilen faaliyetleri içeren bir sunum gerçekleştirdi.

ÇOMÜ Rektörü Yücel Acer ise eğitim fakültesinin son 1 yılda yaptığı faaliyetlerin önemini belirterek şunları söyledi;

"Eğitim fakültesinde öğrencilerimizin de dahil olduğu güzel prpjeler yapılıyor. Bazı altyapı sorunlarını çözdükten sonra eğitim fakültesinin çok daha büyük şeyler yapacağı konusunda hiçbir şüphemiz yok. Eskiden beri yetişen hocalarımız bu profesör sayısını da arttıracaklar. Doçent sayısını ve yardımcı doçent sayısını da arttıracaklar. Çok daha güzel noktalara geleceğiz. Bunun üzerine benim fakülte ile ilgili ekleyeceğim husus, fakültenin binalarının yenilenmesine ilişkin olacak. Biz, üniversitemizde çok daha huzurlu bir ortam oluştuğunu gözlemleyebiliyoruz.

Adalet ve Hukuk Anlayışı İle Daha Huzurlu Bir Üniversite

Biz yönetim olarak, adelet ve hukuk anlayışını benimsiyoruz. Üniversitemiz için çalışan herkesin yanında yer aldığımızı da belirtmek isterim. Önümüze çıkan her engeli zamanla, iyi niyetle ve çalışmayla aşacağız ve bu konuda mücadele etmeye hazırız. Adalet ve hukuk sağlandıkça, huzur da sağlanır. Üniversitemiz daha huzurlu günler yaşamaya başladı ve ÇOMÜ'nün geleceğinde huzurun daha fazla hâkim olacağına inancımız tam. 

Esas Amacımız Üniversitemizin Bilimsel Niteliğini Güçlendirmek

Esas amaçlarımızdan bir tanesi üniversitemizin bilimsel niteliğini güçlendirmek. Bu konuda yaptığımız birçok temel çalışma oldu. Bunun sonuçlarını görmeye başladık. Üniversitemizin Türkiye’deki üniversiteler sıralamasında çok hızlı bir şekilde ileriye sıçramış olması, üniversitemizde yapılan şeylerin doğru yolda yapıldığını gösteriyor. Bu hepimizin ortak başarısıdır. Yönetim, sizlerin yapması gerekeni sizlerin yerinize geçerek yapamaz. Biz sadece sizlerin çalışmalarını kolaylaştırmaya ve desteklemeye çalışıyoruz. Bunun sonuçlarını da görmeye başlıyoruz. Akademik kalitemizde hızlı artışlar görüyoruz. Bunu daha da yaygınlaştırma ve güçlendirme arzusundayız.

Üniversitemiz Uluslararası Üniversite Olma Yolunda Hızla Yükseliyor

Üniversitemiz uluslararası bir üniversite olma yönünde hızla ilerliyor. Üniversitemize daha fazla yabancı öğrenci gelmesi için bire bir çalışmalar yürütüyor bu bağlamda üniversitelerle daha fazla ilişki kuruyoruz. Böylece üniversitemizin dışa dönük olma hürriyetini geliştiriyoruz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kendi içine kapanan bir üniversite olmayacak, olmamalı. Bu da sizin çabalarınızla olacaktır.

Fakülte İçinde Bölüm Yapılanması Yapılıyor

Diğer bir husus da fakülte içinde bölüm yapılanması. Yapısal olarak geliştirilmeye ihtiyacı vardı. Bu fakülte köklü bir fakülte, kampüsünün yeri güzel, içinde bulunmak da keyifli ancak çalışma mekânları yeterli ve güvenli değildi. Bu yüzden özel planlar yaptık. Eğitim Fakültesi’nin derslikleri, konservatuvar binası, spor salonu, büyük konferans salonu hatta konser salonu olabilecek bir salon inşa etmek, bütün projelerimiz bunun üzerinden gitti. Bunun da toplam kapalı alan miktarı otuz beş bin metre kare. Ancak bakanlığın verdiği yirmi bin metre kareydi. Daha fazlası için bakanlığın yolunu aşındırıyoruz."

Kurul soru ve cevaplarla son buldu.

Haber ve Fotoğraf: Hüseyin Güngör DayankoçBu Haber 656 Kez Okundu