HABER

Yüksek Öğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği Toplantısı Gerçekleştirildi

24.06.2016
Bu İçeriği Paylaş

“Yüksek Öğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği” toplantısı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’in de katıldığı toplantı kalite güvencesi işlerinden sorumlu Rektör Danışmanı Prof. Dr. Süha Özden başkanlığında gerçekleştirildi.

Yükseköğretim kurumlarının eğitim-öğretim, araştırma faaliyetleri ve idari hizmetlerinin, iç ve dış kalite güvencesi ve akreditasyon süreçlerinden oluşan “Yüksek Öğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği” toplantısında ÇOMÜ Kalite Komisyonu tarafından hazırlanan üniversite iç değerlendirme raporu ve kalite güvencesi yönetmeliği konusunda bilgi verildi.

Özden; “Yüksek Öğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği ve Süreci” başlıklı sunumunda; kalite güvencesi yönetmeliğinin tarihçesi, amacı ve kapsamı, kurum iç değerlendirme raporu hakkında bilgiler, kalite güvencesi çalışmaları kapsamında neler yapıldığı, akademik ve idari birimlerin dış değerlendirme sürecine hazırlıklarını nasıl yapacağı, akreditasyona hazırlık çalışmaları için usul ve yöntemler ile yapılması gereken işler, araştırma laboratuvarlarının akreditasyon (tescil) çalışmaları için yapacakları işlere dair detaylı bilgiler aktardı. Prof. Dr. Süha Özden katılımcılardan, Yüksek Öğretim Kalite Kurulu tarafından tüm üniversitelerden kalite komisyonlarını ve kalite yönergelerini oluşturmalarını ve 1 Temmuz 2016 tarihine kadar her yıl yeniden düzenlenecek olan bir “İç (Öz) Değerlendirme Raporu” hazırlayarak YÖK Kalite Kuruluna sunmalarını talep etti. Prof. Dr. Özden kalite sürecinin YÖK tarafından yetkilendirilmiş dış değerlendirmeciler tarafından üniversiteler ziyaret edilerek gerçekleştirileceğini belirtti.

“Amacımız Kaliteyi Artırmak”

Toplantıda bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer:

“Yönetime geldiğimiz günden beri amacımız kaliteyi artırmak. Kaliteyi artırmanın ilk basamağı da sürekli olarak kaliteden bahsetmekten geçiyor. Bu komisyonun çalışmalarında başta Prof. Dr. Süha Özden ve birçok birim temsilcimizin emeği var ve emek vermeye de devam edecekler. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üniversitede gündem olması gereken şeylerin konuşulmasını başardığımız için mutluluk duyuyorum. Bir kuruma olması gereken davranışları yerleştirirsen, doğru alışkanlıklarla, başarılı bir çalışma süreci gerçekleşir. Biz bunu birlikte başardık. Çalışmalar ve raporlamalarla ilgili çok net bilgiler verildi, hepimiz üzerimize düşen akredite ve raporlama çalışmalarını komisyona vaktinde teslim etmeliyiz. Bu süreci ne kadar hızlı gerçekleştirirsek istediğimiz yere daha çabuk varırız” diyerek üniversitenin son bir yıldaki başarılarına değindi.

Toplantı, konuyla ilgili soru cevap yapılmasının ardından sona erdi.

Haber: Gökçe Güzel Bu Haber 729 Kez Okundu