HABER

TÜB Lisansüstü Öğrenci Kongresi Açılış Töreni Gerçekleşti

29.04.2016
Bu İçeriği Paylaş

Trakya Üniversiteler Birliği’nin (TÜB) birincisini organize ettiği Lisansüstü Öğrenci Kongresi’nin açılış töreni Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kongrenin açılış törenine Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, TÜB Genel Sekreteri Prof. Dr. Fatih Konukçu ile ÇOMÜ’lü idareciler ve lisansüstü öğrencileri katıldılar.

Açılış konuşmasını TÜB Lisansüstü Öğrenci Kongresi Düzenleme Kurulu Sorumlusu Prof. Dr. Levent Genç yaptı. Prof. Dr. Levent Genç konuşmasında şunları söyledi: “101 yıl önce barış için savaşan bu ülkenin evlatlarının torunları insanlık için çalışan, bilim üreten gruplar haline gelmiştir. Bu bizim onur ve gurur kaynağımız olmuştur. Bugün bu onur ve gururu sizlerle paylaşıyoruz”.

Trakya Üniversiteler Birliği Sekreteri Prof. Dr. Fatih Konukçu ise TÜB ve TÜB’ün faaliyetleri hakkında bilgi vererek lisansüstü çalışmaların önemine değindi.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ise konuşmasında TÜB’ün getirdiği işbirliği çalışmalarının önemine değinerek şunları söyledi:

“Trakya Üniversiteler Birliği’ni ciddi anlamda önemsiyoruz”

“Üniversitemiz hem kendi içinde yer alan fakülteler, yüksekokullar, bölümler ile hem de Türkiye’deki ve uluslararası alandaki üniversitelerle işbirliği yapmak zorunda. Zira bilim gerçekten çok farklı yaklaşımları, bakış açılarını gerektirir. Bir üniversitenin kendi içine kapanması kendini büyük oranda geri bırakması anlamına gelir. Bu anlamda Trakya Üniversiteler Birliği’ni ciddi anlamda önemsiyoruz. Akademik işbirliğimiz gittikçe çeşitleniyor”.

Lisansüstü programların yükseköğretimin önemli bir unsuru olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yücel Acer “Hem master hem de doktora eğitiminin yükseköğretimde ciddi bir anlamı var. Ama ikisini birbirinden ayırmak lazım. Yüksek lisans her şeyden önce bir üniversite mezununa bir bilimsel araştırma nasıl yapılırı öğreten bir süreç.  Şüphesiz ki biz yüksek lisanstan ciddi bilimsel çalışmalar beklemeyiz. Yüksek lisans yapan öğrenciler değerli, bilimsel değeri yüksek bilgiler, düşünceler ortaya koyarlar” şeklinde konuştu.

Üniversite hocalarının aynı zamanda bir öğretmen olduğunu da ifade eden Rektör Acer “Eğer bir üniversite hocası aynı zamanda bir öğretmense o zaman bildiklerinin yanı sıra nasıl öğrettiği de çok önemlidir. Bildiklerini iyi, etkili aktarabilen hocalarımız, öğrencilerimize daha faydalıdır. Yüksek lisansta öğrenciler bilimsel araştırmanın nasıl yapıldığını öğrenirken, bildiklerini nasıl etkili sunabileceklerini öğrenmelerini de bekleriz. Doktora eğitiminde ise öğrencilerimizden özgün bir bilimsel çalışma bekleriz. Ortaya çıkan çalışma o alanda yeni bir bilgi, yeni bir düşünce üretsin onu bekleriz. Ve şüphesiz ki doktora eğitiminde de öğrencilerin bildiklerini nasıl daha etkili sunabileceklerini öğrenmelerini bekleriz. Bu bağlamda bu sempozyumun gerçekten büyük bir önemi var” dedi.

Vali Hamza Erkal ise konuşmasında lisansüstü eğitim yapmanın önemine değinerek öğrencilerin lisansüstü eğitim alırken kendi teorilerini oluşturabilmesi, literatüre yeni katkılar yapılabilmesi gerektiğini kaydetti.

 Bu Haber 683 Kez Okundu