HABER

Türk Bilim Heyeti İstanbul’dan Antarktika’ya Uğurlandı

30.03.2016
Bu İçeriği Paylaş

Aralarında Üniversitemiz Öğretim Görevlisi Melike İdil Öz’ün de bulunduğu 14 araştırmacıdan oluşan ekip, bilimsel araştırmalar yapmak üzere Antarktika’ya uğurlandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) yapılan toplantı sonrası İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca tarafından uğurlanan araştırma ekibinde İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve TÜBİTAK’tan akademisyen ve araştırmacılar yer alıyor.

Tıp doktorları, botanikçi, harita ve jeoloji mühendisleri ve deniz bilimleri uzmanlarından oluşan ekip Antarktika’da 3 hafta süre ile iklim değişikliği, buzullar, yabancı türler, kirlenme, denizel biyoçeşitlilik, koruma alanları, deniz memelileri ve botanik konularında araştırma yapacak.

Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi (NASC) ile İTÜ Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (PolReC) ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) arasında geçen yıl imzalanan anlaşma ile beyaz kıtada uzun süreli işbirliğinin ilk adımları bu seferle başlayacak. Bu sefer aynı zamanda Türk üniversitelerinin kıtaya birlikte gerçekleştirdiği ilk sefer olacak.

 Bu Haber 593 Kez Okundu