HABER

10 Bin Yavru Çipura Denizle Buluştu!

10 Bin Yavru Çipura Denizle Buluştu!
19.06.2020

Haber ve Fotoğraf: Gökçe Güzel

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Dardanos Yerleşkesindeki Canlı Kaynaklar Üretim Tesisi’nde yetiştirilen 10 bin çipura yavrusu törenle denize salındı.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Prof. Dr. Suat Uğur, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Sanver Çelik’in yanı sıra fakülte öğretim üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, törende yaptığı açıklamada Çanakkale'nin 3 tarafının denizlerle çevrili bir kent olduğunu ve boğazın Çanakkale için çok kıymetli olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Balıkçılık Çanakkale'nin daha fazla önem vermesi gereken bir alan. Ülkemizde balıkçılıkla ilgili daha çok çalışma yapılması gerekiyor. Araştırma üniversitesi olma vizyonu taşıyan bir üniversite olarak deniz bilimlerine de katkı sunmaya çalışıyoruz. Üniversitemiz, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’nin her sene yapmış olduğu balık salımıyla toplumda bilinç oluşturarak katkı sağlamayı hedefliyoruz.”

Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Sanver Çelik, popülasyon miktarı azalan balık türlerinin denize bırakılması etkinliği ile baskı altında bulunan türlere dikkat çekmek istediklerini vurguladı.

“1 çipura yılda 1 milyon yumurta üretebilir”

Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Yetiştiricilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Umur Önal da geleneksel hale getirdikleri çalışmayı 3 yıl önce başlattıklarını hatırlatarak şunları aktardı:

“Çipura oldukça bilinen lezzetli bir balık türüdür ancak bu balık, avcılık baskınına maruz kalıyor. 300 bin kadar yumurta veren bu balığın yılda neredeyse 1 milyon yumurta ürettiğini tahmin ediyoruz. 1 milyon balıktan %20’si hayatta kalsa bizler de küçük katkılarla neslin çoğalımını ve devamlılığını sağlayabiliriz. Bugün denize saldığımız çipuralarla da onların yaşamlarına destek olmaya çalışıyoruz."

Törenin ardından, Canlı Kaynaklar Üretim Tesisi’nde yetiştirilen 10 bin çipura yavrusu hazırlanan özel musluk sistemiyle denize salındı ve törende emeği geçenlere Rektör Prof. Dr. Sedat Murat tarafından teşekkür belgeleri verildi.


Fotoğraf Albümü


Bu Haber 591 Kez Okundu