HABER

14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı

14 Mart Tıp Bayramı Kutlandı
18.03.2020

Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi Tıp Fakültesi ev sahipliğinde 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle Tıp Bayramı etkinliği gerçekleştirildi. Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suat Uğur, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Demir,  ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Okhan Akdur, Çanakkale Protokolü, öğrenciler ve aileleri katıldı. 

Etkinlik; Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından müzik dinletisi ve açılış konuşmaları ile devam etti.  

ÇOMÜ Sağlık Uygulama Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Tuba Bedir tıp bayramının tarihine değinerek: “Tıp öğrencisi olarak başladığım ÇOMÜ’de uzman öğrenci olarak devam ediyorum. Bu özel günde ailemin bir parçası olarak burada bulunmak ve hocalarımla birlikte Tıp Bayramını kutlamak benim için onur kaynağı” dedi.  

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Demir, 14 Mart Tıp Bayramının 101’incisinin kutlanıldığını, muhakkak Çanakkale Zaferi olmasaydı 14 Mart Tıp Bayramı olmayacaktı diyerek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü. “ 14 Mart olmasaydı 19 Mayıs olamayacaktı. Bu nedenle 14 Mart milli mücadelenin adıdır. 14 Mart ulusal baş kaldırının adıdır. 14 Mart bağımsızlığın ve egemenliğin adıdır. 14 Mart büyük patlamanın ateşlenen fitilidir. Maziden atiye ebet müddet yaşayacak Türk Milletinin haykırışıdır. Milli mücadelenin kahramanlarını huzurlarınızda minnet ve şükranla anıyor aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

14 Mart’ın tarihi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Tamer Demir, ögünden bugüne 101. si kutlanan tıp bayramında 101 tıp fakültesinin Türk ve dünya tıp dünyasına yıldızlar yetiştirir hale geldiğinin altını çizdi ve ekledi: 

“Ülkemizde 90 bin öğrenci tıp eğitimi görmektedir. Öğretim üyesi sayımız ülke genelinde 15 bin civarındadır. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının ortalaması 6’dır. Bu oran dünya dahilinde 2.73, ABD’de 1.1, Avrupa’da 3.3 civarındadır. ÇOMÜ Tıp Fakültesinde ise 6.57’dir.”  

Prof. Dr. Demir; ÇOMÜ Tıp Fakültesi hakkında da bilgi vererek, sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntılara değindi bu konuda yapılacak çalışmalar için hep birlikte hareket edilmesinin önemli olduğunun altını çizdi ve görevini layıkıyla yapan tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti, tıp bayramlarını kutladı. 

Kanuni Sultan Süleyman'ın “sağlık gibi büyük bir devlet yok” sözleriyle konuşmasına başlayan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, öncelikle üniversitemizde Kalite Güvencesi Süreçleri kapsamında bazlı akreditasyon süreci çalışmasını tamamlamış olan Tıp Fakültesi için başta Dekan Prof. Dr. Tamer Demir olmak üzere öğrencisinden, asistanına bu süreçte görev almış olan herkesi tebrik etti. 

Sağlık çalışanlarının en zor şartlarda bile büyük özveriyle çalıştıklarının altını çizen ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, “Canla başla insanların sağlığı için uğraşan değerli sağlık ordusunu ve onların mutfağı olan hastaneyi eleştirmek yerine maksatlı olarak karalayanların bu sağlık ordusunun nasıl çalıştıklarını da görmelerini isteriz. Yasalara, mevzuatlara, yaptırımlara, mutlaka inanıyoruz. Ama benim kişisel kanaatim, yasalardan ve yaptırımlardan önce mutlaka kafaların değişmesi gerek. Ruhların değişmesi, vicdanların eğitilmesi gerek. Vicdanını, ruhunu, duygusunu, kaybeden kişilere kanunlar hiçbir şey yapamaz” dedi.

Çanakkale Zaferinin 105. Yılının kutlanacağı bu günlerde Çanakkale Zaferi’nin önemini vurgulayan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat sözlerine şöyle devam etti, “Zor durumda, perişan bir halde kalmış Türk Milleti, milli mücadeleye Çanakkale ruhuyla başlamıştır. Bizlerde inanır ve çalışırsak Çanakkale ruhunu yaşatırsak üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yok.”

Tüm dünyanın gündemi olan koronavirüse de değinen ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, gerekli önlemleri aldıktan ve kişisel olarak kurallara uyduktan sonra panik yapmaya gerek olmadığının altını çizdi ve bu anlamda ülke genelinde krizin çok doğru yönetildiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından; emekli olan öğretim üyesine plaket takdimi, Akademik Teşvik Puanı birincilerine plaket takdimi,  dış paydaşlara belge takdimi, Akreditasyona katkı sunan öğretim üyeleri ve öğrencilerine teşekkür takdimi, Bilgi Yarışması ve Spor Müsabakalarında derece alan öğrenci ve öğretim üyelerine kupa ve madalya takdimi gerçekleştirildi. Tören ikram ile son buldu. 


Fotoğraf Albümü


Bu Haber 1139 Kez Okundu