HABER

KAM’dan Kadınlar Günü Programı

KAM’dan Kadınlar Günü Programı
12.03.2020

Haber ve Fotoğraf: Şeyma Keskin - Hilal Erdoğan - Nedim Bayhan - Ahmet Türker

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KAM) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen etkinlikler ve ÇOMÜ Öğretim Elemanları Disiplinlerarası Karma Sergisi’nin açılışı, Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Etkinliğe, ÇOMÜ Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, KAM Müdürü Prof. Dr. Ferah Özkök, merkez çalışanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından KAM Müdürü Prof. Dr. Ferah Özkök, yaptığı açılış konuşmasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün Birleşmiş Milletler tarafından tanınan uluslararası bir gün olduğunu söyleyerek 8 Mart’ın kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmış bir gün olduğunu belirtti.

“Dünya Kadınlar Günü, Kadın Hakları Hareketinde Odak Noktasıdır”

Dünya Kadınlar Günü’nün kadın hakları hareketinde bir odak noktası olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özkök, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün çıkış noktası olarak bilinen dokuma işçilerinin hikayesinden şu şekilde bahsetti:

“8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçilerin anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisi getirilmiş ve öneri oy birliği ile Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 16 Aralık 1977 tarihinde kabul edilerek 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması kabul edilmiştir.”

Prof. Dr. Özkök, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Dünya Kadınlar Günü, ülkemizde de ilk kez 1921 yılında kutlanmıştır. Bugün bizler ise ÇOMÜKAM olarak birçok disiplinlerarası çalışmayı yürüterek bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.”

Ardından konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat şunları söyledi:

“Önemli Olan Farkındalık Oluşturmak” 

“Kadınlar günü vesilesiyle bir farkındalık oluşturmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu tür etkinliklerle farkındalık biraz daha yükseltiliyor. Kadının toplumdaki önemi daha fazla bilinçaltına yerleşiyor, toplumda yaygınlık buluyor. Yaşadığımız sorunlara çözüm üretebilmek, insana uygulanan vahşeti bitirmek, bilimle, öğrenmeyle ve teknolojiyle de mümkün olacaktır.” dedi.

Açılış konuşmaları sonrasında teşekkür belgesi takdiminin ardından etkinlik kapsamında Üniversitemiz öğretim elemanları tarafından çeşitli konularda sunumlar gerçekleştirildi ve 15 - 25 Mart 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan “ÇOMÜ Öğretim Elemanları  Disiplinlerarası Karma Sergisi”nin açılışı yapıldı. 

KAM Üyeleri programın ardından,  hayatını kaybeden kadınları anmak ve anılarını yaşatmak için, mor erguvan ağacı diktiler.  KAM Yönetim Kurulu Üyeleri, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ünver ve ÇOMÜ'lü öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen ağaç dikme programı Terzioğlu Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi. 
Fotoğraf Albümü


Bu Haber 1476 Kez Okundu