ÇOMÜ - Eğitimde ve Bilimde Dünya Üniversitesi

Birinci Sınıf Öğrencilerine Yönelik Şehitlik Ziyaretleri Projesi Devam Ediyor

Birinci Sınıf Öğrencilerine Yönelik Şehitlik Ziyaretleri Projesi Devam Ediyor
| Bu Haber 1627 Kez Okundu
  • Paylaş:

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi kapsamında, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’ın önderliğinde ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile GESTAŞ’ın katkılarıyla  “ÇOMÜ Öğrencileri Ecdadı İle Buluşuyor” projesi adı altında 1. sınıf öğrencilerine yönelik Şehitlik ziyaretleri devam ediyor.

Son olarak Bayramiç MYO, Biga MYO ve Lapseki MYO öğrencileri; Seyit Onbaşı, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş Şehitliği, 57. Alay Şehitliği, Seddülbahir, Anzak Koyu, Kanlı Sırt, Conkbayırı ve Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezini ziyaret ederek 104 yıl önce gerçekleşen muharebeler ve kahramanlıklar hakkında bilgi sahibi oldu.

Şimdiye kadar 1500 öğrencimizin Çanakkale Şehitliklerini ziyaret ettiği projeye 3000 öğrencimiz daha katılım sağlayacak.

Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Güz döneminde gerçekleştirilen proje ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“Göreve gelir gelmez, üniversitemize bu yıl kayıt yaptıran tüm öğrencilerimizin Çanakkale Şehitliklerini gidip görmesini arzuladığımızı ifade etmiştik. Çanakkale, Milletimiz nezdinde çok farklı anlamlar ifade ediyor. Cumhuriyetimizin önsözü bu topraklarda yazılmıştır. Ecdadımız burada yedi düvele karşı tüm imkansızlıklara rağmen imanla, cesaretle “Çanakkale Geçilmez” dedi. ÇOMÜ’de okuyan her bir öğrencimizin de her karışında şühedanın yattığı bu aziz vatan topraklarını en az bir kez ziyaret etmesi, bu ruhu anlaması bizim için gerçekten önemli. 

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere burada vatan uğruna, bayrak uğruna şehadete koşan tüm şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha rahmetle, minnetle anıyorum.”