HABER

“Gazavatnameler Işığında Türk Minyatür Sanatı ile Anafartalar Zaferi” Sergisi Açıldı

“Gazavatnameler Işığında Türk Minyatür Sanatı ile Anafartalar Zaferi” Sergisi Açıldı
05.11.2019

Çanakkale Muharebelerinin ilk şehidinin anıldığı törenler kapsamında, ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğrencileri tarafından “Gazavatnameler Işığında Türk Minyatür Sanatı ile Anafartalar Zaferi” isimli sergi açıldı.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından desteklenen çalışmanın açılışı  Kabatepe Tanıtma Merkezi ve Müzesinde yapıldı.

Açılışı Çanakkale Valisi Orhan Tavlı tarafından yapılan sergiye; Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, Avustralya Büyükelçi Yardımcısı Jeremy Guthrie, daire amirleri, askerler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Koordinasyonu Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Dinçay Köksal, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Elemanları Öğr. Gör. Mustafa Hoşnut ve Öğr. Gör. İsmail Öztürk tarafından yapılan çalışmada, Geleneksel Türk Sanatları öğrenci ve mezunları gönüllülük esasına göre yer aldı. Çalışmalar, Osmanlı Nakkaşhanesindeki eserler gibi anonim eser şeklinde imzasız üretildi ve eserlerde her katılımcı kendi yeteneğine uygun işleri yaptı. Osmanlı Gazavatnamelerindeki konu anlatımı tekniği esas alınarak istiflerde Nakkaş Osman'ın izi izlenirken konu olarak ise Çanakkale Muharebelerinin dönüm noktası olarak bilinen ve Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın askerlik tarihine geçen başarısını içeren Anafartalar Zaferi seçildi.

Sergi, 20 Mart 2020’ye kadar açık kalacak.

Fotoğraf Albümü


Bu Haber 791 Kez Okundu