HABER

Osmanlı Diplomasi Mirası ve Türk Dış Politikası Konulu Konferans Gerçekleştirildi

24.04.2019


Haber – Fotoğraf: Tuncay Ak

Türkiye Bilimler Akademisi Forumu Akademi Konferansları çerçevesince Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) düzenlenen, konuşmacı olarak TÜBA Asli Üyesi ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev’in sunumuyla Osmanlı Diplomasi Mirası ve Türk Dış Politikası konulu konferans Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Salonunda gerçekleştirildi.

Konferansa ÇOMÜ Genel Sekreteri Sami Yılmaz, ÇOMÜ’lü idareciler, akademisyenler ve öğrenciler katıldılar.

Osmanlı ile Cumhuriyet arasında siyasi açıdan devamlılık görüldüğüne değinen Prof. Dr. Ahmet Nuri Yurdusev; 1876’da Osmanlı’nın artık bir imparatorluk olmaktan çıktığını söyledi ve şunları ekledi:

“Vilayet kanunnamesiyle imparatorluktaki uzak otonom bölgeler, ulus devlette olduğu gibi merkeze bağlanmıştı. Kanuni Esasi ile bugünkü ulus devletlerde olduğu gibi vatandaşlık tanımı yapılmıştı. 1976’daki Kanuni Esasi ile 1924’teki Anayasanın vatandaşlık tanımı tıpatıp aynıdır.

Osmanlı ile Cumhuriyet arasında uluslararası alanda da bir bağ kurabiliriz. Uluslararası ilişkiler ve sistem açısından Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı’nın imzalamış olduğu tüm anlaşmaları aynen kabul etmiştir. Bu anlaşmalarla verilen hak ve yükümlülükleri devralmıştır. Biz daha çok bunların yükümlülüklerini biliriz, mesela borçlarını. Yani Türkiye Cumhuriyeti şunu dememiştir, Osmanlı bitmiştir, biz yeni devletiz. Bunları kabul etmiyoruz dememiştir. 1954 yılına kadar ödemiştir”

Konferansın ardından program hediye takdimiyle sona erdi. 

Fotoğraf Albümü


Bu Haber 659 Kez Okundu