HABER

En Büyük Hayali: ÇOMÜ’yü ve Türkiye’yi Dünya Olimpiyatlarında Temsil Etmek

En Büyük Hayali: ÇOMÜ’yü ve Türkiye’yi Dünya Olimpiyatlarında Temsil Etmek
03.10.2018

Haber-Fotoğraf: Eylem Tuna Çoban

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi Didem Yurdakul, Türkiye Yıldızlar Satranç Turnuvasında 18 yaş grubunda Türkiye Şampiyonu olarak Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazandı. 

19 Ekim 2018’de Yunanistan’da gerçekleşecek şampiyonaya Milli Takım Antrenörü Can Göksel ile çalıştığını söyleyen Didem Yurdakul, “Satranç oynamaya 7 yaşında abimin sayesinde başladım. 9 yaşına geldiğimde ise Çanakkale’de çeşitli turnuvalara katıldım ve belirli başarılar elde etmeye başladım. 2012 yılından beri ise Türkiye Şampiyonasına katılıyorum” diyerek satrancın okullarda öğretilmesinin yaygınlaşmasının çok faydalı olduğunu düşündüğünü dile getirdi ve çocuklara satrancın animasyonlar, videolarla daha kolay sevdirileceğini ekledi. 

Hedefim Üniversitemi, Ülkemi Olimpiyatlarda Temsil Etmek

Didem Yurdakul, Dünya Şampiyonasında en iyi başarıyı elde etmek istediğinin altını çizerek; “A Milli takımına girmek ilk hedefim. Sonrasında ise Türkiye Kadınlar Satranç Turnuvasına katılıp orada da bir derece alarak 2020’deki Dünya Olimpiyatlarına katılarak ülkemi, üniversitemi en iyi şekilde temsil etmek en büyük hayalim. 

Düzenli Çalışmak Başarının Anahtarı

Başarıya giden yolun en önemli unsurunun düzenli çalışmaktan geçtiğini bildiren Yurdakul, “Günlük çalışma zamanım çok fazla değişebiliyor. Kişinin ilgisine göre bu saat artabiliyor da azalabiliyor da. Bazen 6-8 saat bile çalışmak yetmiyor. Yazları 8 saate kadar çalıştığım zamanlar oluyor. Zaten seviyorsanız çalışmak sizin için yük olmuyor. Çalıştıkça daha büyük keyif alıyorsunuz” dedi ve ailelere seslendi.  

Aile Desteği Çocuklar İçin Çok Önemli

Çocukların böyle ilgi alanlarının oluşması ve sürdürülmesinde ailelerin desteği çok önemli. Bana da ailem bu konuda çok destek oldu. Üniversite seçimimde de, satrançtaki başarılarımda da ailemin desteği çok önemliydi. Bu Haber 1067 Kez Okundu