HABER

Kale Gibi Gelecek Satranç Eğitim Projesi'nin İlk Etabı Tamamlandı

Kale Gibi Gelecek Satranç Eğitim Projesi'nin İlk Etabı Tamamlandı
19.07.2017
Bu İçeriği Paylaş

Haber ve Fotoğraf: Gökçe Güzel


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın fikir annesi olduğu ve Türkiye Satranç Federasyonunca (TSF) organize edilen, şehit çocuklarıyla ailelerine yönelik satranç eğitim kampını da içeren Kale Gibi Gelecek Satranç Eğitim Projesi’nin ilk etabı tamamlandı.

Törene Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ersin Fırat, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Vekili Dr. Firuz Erdil’in yanı sıra çok sayıda üst düzey yönetici katıldı.

TSF Başkanı Gülkız Tulay, projenin kapanış töreninde yaptığı konuşmada şehit çocuklarının ve ailelerinin satranç öğrenmesi ve bambaşka bir dünya ile tanışmaları için çalıştıklarını dile getirdi.

Tulay; "4 gruptan oluşan 100 şehit çocuğuyla, Kale Gibi Gelecek Satranç Eğitim Projesi’ni hayata geçirmenin, bir parçası olmanın benim için anlamı çok büyük. Projemiz ile gençlerimizin kale gibi sağlam, kale gibi güçlü bir gelecek kurmasına aracılık etmek istedik. Çanakkale’de uzman antrenörlerimizin eğitimleri ve psikoloğumuzun desteği ile gelecek için güçlü hamleler inşa ettik." dedi.
        
Projeye dahil olan gençlerin sadece satranç öğrenmekle kalmadığını, Çanakkale’nin tarihi ve kültürel mekanlarını da gezdiğini anlatan Tulay, şunları kaydetti:
        
"Ülkemizin dört bir yanından gelip yeni arkadaşlıkların, dostlukların temelini attılar. Satranç sporuyla yeni bir dünyaya köprü kurdular. Şehitlerimizin emaneti çocuklarımız ve gençlerimiz hem öğrendiler, hem eğlendiler. Projemizin beni en çok mutlu eden gelişmesi ise annelerimizin de satranç öğrenmesi oldu. Ne mutlu ki göreve geldiğimiz andan itibaren Türk satrancı sayısız zaferlere, gurur dolu başarılara ve hayata anlam katan projelere imza attı. Türkiye Satranç Federasyonu olarak bugün lisanslı sporcu sayısı ile tüm spor branşlarını geride bırakmanın gururunu yaşıyoruz. Bu anlamlı projeye fikir anneliği yapan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Emine Erdoğan hanımefendiye, desteklerini esirgemeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, Gençlik ve Spor Bakanlığına ve PTT Genel Müdürlüğüne bizlere ev sahipliği yaptığı için Çanakkale Valiliğimize ve İl Müdürlüğümüze böylesine önemli bir projeyi sahiplendiği için teşekkür ediyorum."

"Tüm Hamlelere Şah Mat Diyecek Bir Ufukla Yetişecekler"

        
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise kahraman şehitlerin emaneti olan çocukları Çanakkale’de ağırlamaktan büyük onur duyduklarını ifade etti. Bu projenin çocukların geleceğinde yeni bir umut ve ışık olacağına inandıklarını dile getiren Tavlı, "Satranç hayatın küçük bir örneği ve modelidir. Satranç eğitimi alanlar hayata dair iyi bir donanım kazanmıştır. Türkiye’nin geleceği stratejik düşünebilen, mücadeleci ruha sahip bir gençlikle garantiye alınabilir. Milli menfaatler karşısında tüm hamlelere şah mat diyecek bir ufukla yetişecek bir gençlik olduğunu inandığımızı ifade etmek istiyoruz." diye konuştu.
        
Konuşmaların ardından öğrencilere başarı belgeleri ve plaketleri verildi, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı tarafından hazırlatılan mermer satranç takımları hediye edildi.
         

Fotoğraf Albümü


Bu Haber 1004 Kez Okundu