HABER

’’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ‘’ Konulu Söyleşi Gerçekleşti

’’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ‘’ Konulu Söyleşi Gerçekleşti
06.04.2017
Bu İçeriği Paylaş

Haber - Fotoğraf: Duygu Karademir Aras

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kültür ve Medeniyet Topluluğunun düzenlemiş olduğu, Siyaset Bilimci ve Yazar R. Onur Erim’in konuşmacı olarak katıldığı ‘’Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ‘’ konulu söyleşi Troia Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Etkinliğe; Çanakkale İdare Mahkemesi Başkanı Erkan Arslan, Rektör Vekili Prof. Dr. Süha Özden, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Etkinliğe Ankara’daki toplantısı sebebiyle katılamayan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’in mesajı program sunucusu tarafından okundu. Acer, mesajında şunları aktardı:

‘’Ankara’daki bir toplantım nedeni ile bu değerli konferansınızda bulunamıyorum. Üniversitemizi ziyaret edip, bu önemli konuda hem öğrencilerimizi, hem çalışanlarımızı aydınlatacak konferansınız için üniversitemiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Konferansın başarılı geçmesini diliyor, sizleri saygılarımla selamlıyorum.’’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte açılış konuşmasını ÇOMÜ Kültür ve Medeniyet Öğrenci Topluluğu Başkanı Yusuf Onay yaptı. Onay; topluluğu tanıttığı konuşmasında bu tür etkinliklerin devam edeceğini belirtti.

Rektör Vekili Prof. Dr. Süha Özden; bir referandum süreci içinde bulunduğumuzu ve bu noktada doğru bilgilenmenin çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları aktardı:

‘’R. Onur Erim, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerine yeni çıkan ve önemli bilgiler içeren kitabı ile bizleri aydınlatmak üzere aramızda. Önümüzde bir referandum süreci var. Doğru bilgilenmek çok önemli. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kitabının bu konuda önemli bir kaynak olduğunu ve bu bilgileri bizzat kendisinden dinlemenin de bizler için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Başta R. Onur Erim’e ve bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.’’

Konuşmaların ardından, yazdığı “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi: Demokratik Yönetim Biçimlerine Türkiye Katkısı" adlı kitabıyla gündem oluşturan R. Onur Erim, gündeme geldiğinden beri ilgili anayasa değişikliğinin öneminin anlatılamadığını ifade ederek; ‘’Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’de kendi özünün dışında her tarafından tartışılıyor. Aslında tartışmamız gereken çok farklı şeyler var. Bu kitap halkımızın konuyu layıki ile idrak edebilmesi, konunun önemini kavrayabilmesi ve doğru kararı verebilmesi için kaleme alınmıştır’’ dedi ve yazdığı kitaptan şu bilgileri verdi:

‘’Kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde devlet sistemlerini anlattım. İkinci bölümde bu sistemlerin iyi ve kötü taraflarını yazdım. Kitabın özellikle ikinci bölümü konuyu gerektiği gibi anlamanıza yardımcı olacak görüşündeyim. Son bölümde de ki benim için en önemli bölüm orası; başkanlık sistemi Türkiye’de uygulandığı zaman neler olacak ve neler olmayacak bunları mümkün olduğunca reel, halkın takip ettiği güncel olaylardan örneklerle yazdım.’’

Erim Kitabından paylaştığı örneklerden yola çıkarak, parti gözetmeksizin halkın referandum sürecine bilinçli bir şekilde gitmesinin önemini vurguladı.

Soru cevap kısmıyla devam eden söyleşi ardından R. Onur Erim’e günün anısına hediye takdim edildi.

Etkinlik sonunda Erim, okurları için kitabını imzaladı.

Fotoğraf Albümü


Bu Haber 1453 Kez Okundu