HABER

Başbakan Yardımcısı Kaynak, Depremden Zarar Gören Yukarıköy’de İncelemelerde Bulundu

Başbakan Yardımcısı Kaynak, Depremden Zarar Gören Yukarıköy’de İncelemelerde Bulundu
10.02.2017
Bu İçeriği Paylaş

Haber- Fotoğraf: Tuncay Ak

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Ayvacık ilçesinde depremlerden en fazla etkilenen Yukarıköy'de incelemelerde bulundu.

Beraberindeki, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden ve yetkililerle birlikte depremden etkilenen Yukarıköy ve Tuzla köylerini ziyaret eden Kaynak; Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Mobil Koordinasyon Merkezi'nde yetkililerden brifing aldı.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kaynak, Çanakkale Valiliğinin hasar tespit çalışmalarını cuma gününe kadar bitirerek kendilerine ulaştıracağını aktararak, "Nisan ayı gibi belki hava şartları uygun olursa ondan önce yeniden insanlarımızın konutlarını yapacağız. Camilerini yapacağız, hasar gören ahırlarını yapacağız. Varsa okullarını başlıca diğer ihtiyaçlarını gidereceğiz." diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ağır hasar gören 4 cami var, ahırlar var ve 501 adet ağır hasar gören konut var. Az hasar görenler de var. Çalışmalar, cumartesi günü tamamlanacaktır. Tabii burada çok koordineli bir çalışma yapıldı. Bir yandan elektrik, enerji altyapı ihtiyaçları, bir yandan çadır ardından konteyner, bir yandan da Kızılayın mobil mutfağı burada hizmet veriyor. Bugün de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin mutfak tırı şu anda Ayvacık'a ulaşmak üzeredir. O da Tuzla civarına konuşlandırılacak ve insanlarımızın gıda ihtiyaçlarını karşılayacak. Bizim sevindiğimiz nokta şudur, insanlarımız da onu söylüyor, 'Allah devletimize zeval vermesin.' diyor. Bir can kaybı ve önemli yaralanma yok. Zarar gören evler, buranın doğal, kendi geleneksel mimarisinden, yapı tarzından kaynaklanan sebepler ile. Yığma taş binalar ve içinde bağlayıcı bir unsur yok. Bugün bizimle beraber heyetimizde ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Jeoloji Mühendisi arkadaşımız da burada, onunla da görüştük. Havaların düzelmesinden itibaren biz, çok kısa bir sürede kendi doğal mimarisine uygun, doğal materyallerle burada, bu evlerin tamamını yeniden inşa edeceğiz."

Fotoğraf Albümü


Bu Haber 1144 Kez Okundu