HABER

GSF Akademik Kurulu Gerçekleşti

27.06.2016
Bu İçeriği Paylaş

Güzel Sanatlar Fakültesi Akademik Genel Kurulu Necip Fazıl Kısakürek salonunda Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mirza Tokpunar, GSF Dekan Vekili Prof. Dr. Dinçay Köksal, Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Yücel ve akademik personelin katılımıyla gerçekleştirildi.

Akademik Kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Öğr. Gör. Yonca Yüksel’in sunduğu müzik dinletisi ile devam etti.

Ardından Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gül Sarıdikmen yaptığı sunumda; bölümlere ilişkin akademik kadro dağılımı, öğrenci sayıları, ulusal ve uluslararası çalışmalara katılan hocalar hakkında bilgiler vererek dilek ve temennileri dile getirdi.

Prof. Dr. Dinçay Köksal ise, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yeni dönemdeki kazanımları ile ilgili açıklamalarda bulundu ve çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde adalet anlayışının güçlendiği bir dönem yaşandığının altını çizerek şunları söyledi:

ÇOMÜ’de Adalet ve Huzur Güçleniyor

“Bizim burada sağlamaya çalıştığımız şey, geçmiş dönemden beri tespit ettiğimiz her sıkıntıyı mümkün olduğunca makul bir şekilde çözmeye çalışmak. Bu anlamda üniversitemizde adalet anlayışının güçlenmeye başladığını kesinlikle görmek ve desteklemek gerekmektedir. Bu adalet anlayışı, her bir kişiye göre tanımlanan bir adalet anlayışı değildir. Adalet anlaşımız bütün değerlerimizin bize söylediği ortak bir adalet anlayışını ifade etmektedir.  Bu bağlamda amacımız, önümüzdeki süreçte de her bir hocamızın, her bir çalışanımızın haksızlığa uğramadığını düşüneceği bir ortam oluşturmak. Bir başka husus huzur meselesi. Hep söylediğimiz gibi adaletin olmadığı yerde huzurdan bahsedilemez. Bu anlamda üniversitemizde huzurun da güçlenmeye başladığı bir dönem olduğunu tespit ediyoruz.”

ÇOMÜ, URAP’da 51. Sıradan 34. Sıraya Yükseldi

“Yaptığımız çalışmaların bir başka önemli sonucu, bilimsel ilerleme. Bu ilerlemeler objektif kriterlerle ortaya konulmalı. Eğer objektif kriterlerle değerlendirme yapıldığında üniversitemizin bilimsel olarak ilerlediğine dair bir gösterge yoksa bizim söylediklerimiz boşuna olur.

Türkiye’de, üniversitelerin kalitelerini ölçen, sıralayan çeşitli ulusal ve uluslararası indeksler var. Ulusal indekslerden biri olan  University Ranking by Academic Performance (URAP)  ODTÜ’nün yıllar önce kurduğu bir enstitü vasıtasıyla Türkiye’de en temel akademik göstergelerle üniversitelerin başarılarının tespit edildiği ve sıralandığı bir sistem.  URAP Sistemine göre biz yola başladığımızda üniversitemiz elli birinci sıradayken sadece 1,5 yılda ÇOMÜ otuz dördüncü sıraya çıkmış durumda. Ben bunun bizim başarımız değil sizlerin başarısı olduğunun farkındayım. Bize düşen bu başarıyı getirecek ortamı oluşturma ve güçlendirme sorumluluğuydu ve biz bunu başarmak için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Başkaları sizin başarınıza bakarak sizi örnek alır. Söylediklerinizle değil gerçekleştirdiğiniz başarılarla örnek olursunuz.  Böylelikle ülkemizin başarısına da bir katkı sağlamış olursunuz.”

ÇOMÜ’nün Uluslararası Niteliği Artıyor

“Üniversitemizin uluslararası niteliğini ciddi anlamda arttırıyoruz. Daha fazla yabancı öğrenci gelmesi için ciddi çalışmalarımız var. Bu sayı gittikçe artıyor. Üniversitemizin dış ilişkilerini, uluslararası ilişkilerini geliştirici birçok altyapı unsurunu da oluşturmaya çalışıyoruz. Bunların sonuçlarının zamanla alınacağını her zaman dile getiriyorum çünkü kalite meselesi bir sandalyeyi alıp yerine koymak kadar basit bir şey değildir.”

Rektör Prof. Dr. Acer konuşmasının sonunda;  Güzel Sanatlar Fakültesi binasının önünde yapılması planlanan spor ve sergi salonu projesi, seramik atölyesi projesi hakkında da bilgi vererek; “Amacımız her birinizin rahat çalışma alanları içerisinde, adaletin ve huzurun hâkim olduğu bir ortamda çalışmalarınızı yapmanızı sağlamaktır” dedi ve herkese teşekkür etti.

Kurul, soru ve cevaplarla son buldu.

Haber: Eylem Tuna

 

 

 Bu Haber 717 Kez Okundu