HABER

WERA’nın Başkan Yardımcılığına Doç. Dr. Yunus Eryaman Seçildi

04.03.2016

Dünyanın Eğitim Alanındaki En Büyük Akademik Sivil Toplum Örgütü Başkan Yardımcısı Bir ÇOMÜ’lü

Dünyanın eğitim alanındaki en büyük akademik sivil toplum örgütü olan Dünya Eğitim Araştırmaları Birliği’nin (WERA)  başkan yardımcılığına Türkiye Eğitim Araştırmaları Birliği Başkanı, ÇOMÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Yunus Eryaman seçildi.

22 ulusal ve uluslararası örgütle 58 ülkeden 200 bin akademisyenin temsil edildiği birliğin başkan yardımcısı olmanın ÇOMÜ’lü öğretim üyelerinin ve lisansüstü öğrencilerin uluslararası projelerde ve eğitim politikası üreten komisyonlarda daha fazla görev almasına katkı sağlayacağını söyleyen Doç. Dr. Eryaman, bu görevde olduğu süre içerisinde yapacağı çalışmalar hakkında şunları söyledi:

“Amerikan Araştırmaları Birliği’nce  (Washington DC) 13 Nisan’da düzenlenecek olan ve 83 ülkeden 14 bin akademisyenin katılacağı kongre ve konsey toplantısıyla göreve başlayacağım. Başkan yardımcılığım sırasında Dünya Milli Eğitim Bakanları zirvesini koordine etmeyi planlıyorum. Ayrıca ülkemizde 2019 ya da 2020 yılında 10 bin akademisyenin katılacağı, Dünya Eğitim Araştırmaları Kongresini düzenleyeceğim. Bu organizasyonu eğer alt yapı uygun olursa Çanakkale’de gerçekleştirmeyi planlıyorum. Bu kongre Avrupa eğitim tarihinin en büyük kongresi olacak.”

Genel merkezi Çanakkale’de olan bir sivil toplum örgütünün dünya eğitim politikalarına şekil veren uluslararası örgütlerde ülkemizi temsil etmesinin hem ülkemiz hem de Çanakkale için oldukça önemli bir kazanım olduğunu söyleyen Doç. Dr. Eryaman;  2017 yılında Dünyanın en iyi 36’ınci üniversitesi olarak gösterilen Illinois Üniversitesi’nde 55 ülkeden 2 bin akademisyenin katılacağı bir kongrede ‘Çanakkale Günü’ düzenleyeceklerini de bildirdi. Bu şehrimizin ve üniversitemizin tanıtımına önemli bir katkı sağlayacaktır dedi.  Bu Haber 1357 Kez Okundu