HABER

ÇOMÜ’de Sigarayı Bıraktıran Hizmet

09.02.2016
Bu İçeriği Paylaş

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü’nde ÇOMÜ'de bir ilk gerçekleştirildi ve psiko sosyal destek gurubuyla Sigara Bırakma Polikliniği açıldı.

Birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiren sigara içme alışkınlığına sahip kişiler artık, sıra beklemeden ÇOMÜ’den hizmet alabilecek.

Dünya üzerinde 1 milyar, Türkiye’de ise 16 milyonu aşkın kişi sigara kullanıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Türkiye’nin sigarayı bırakmada gösterdiği başarı Avrupa ülkeleri arasında 4. sırada.

Peki, Çanakkale’de sigarayı bırakmak isteyenler ne yapmalı?

Konuyla ilgili ÇOMÜ Tıp Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yusuf Ertekin şunları aktardı:

“Bölgedeki hastanelerde sigara polikliniği olmasına rağmen sadece randevulu hastalara hizmet veriyor dolayısıyla hastalar diledikleri zaman randevu alıp, tedavi olamayabiliyorlar. Sıra bekleme süreleri çok uzun. Ancak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sigara Bırakma Polikliniği’nde sıra beklemeden, özel danışma gruplarıyla birebir hizmet alma şanslarına sahipler.

"Psiko-Sosyal Destek Grubuyla Sigarayı Bırakın"

Hastanemizde sigara bırakma tedavisinde psiko- sosyal destek grubu oluşturulması Çanakkale’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Sigara bırakmaya gelen hastalarımız ile gruplar oluşturuyor ve bu grup içerisinde hastaların sigarayı bırakmadaki engelleri ve buldukları çözüm yollarını birbirleriyle paylaşmasını sağlıyoruz. Bu şekilde bir terapi grubuyla kendi gibi olanlarla buluşuyor olmak hastayı psikolojik olarak rahatlattığı gibi kötü alışkanlıktan kurtulmada da bir zemin hazırlıyor.”



Bu Haber 1008 Kez Okundu