HABER

Elektronik Belge Yönetim Sistemi ve Elektronik İmzaya Geçiş Töreni Gerçekleştirildi

04.01.2016
Bu İçeriği Paylaş

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ve elektronik imzaya geçiş töreni Senato Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ve Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter ve Genel Sekreter Yardımcıları ile Senato Üyeleri katıldılar.

Törende Senato Üyelerine seslenen Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, EBYS sistemine geçişte ÇOMÜ’nün Türkiye’nin öncü üniversitelerinden biri olduğuna dikkat çekerek “Şu an burada gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bir başlangıç gerçekten üniversitemiz için çok büyük bir önem ifade ediyor. Bununla ilgili birimlerde bazı bilgilendirme çalışmaları oldu, hala bilgilendirmelerin yetersiz olduğunu düşünen hocalarımız olabilir. Bu tür şeyler kullanılmaya başlandıkça  öğrenilecek bir süreçtir. Her ne kadar ufak tefek denemeler yapmış olsak da pratikliği kazanmak zaman alacaktır. Bazı sıkıntılar olacaktır. Mutlaka o sıkıntıları göğüsleyeceğiz, onları aşacağız ve geldiğimiz noktada üniversitemiz müthiş bir aşamaya gelmiş olacak” dedi.

Sisteme geçişin zorunlu hale geleceğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Yücel Acer “Böyle bir sisteme geçiş zorunlu hale gelecek ama biz biraz daha erken bu yola çıkmış olduk. Geçtiğimiz yaz aylarında Ankara’da TÜRKSAT’ı ziyaret ettik ve bunun programını üniversitemiz adına satın alarak protokolünü imzaladık. O tarihten beri de faaliyete geçmesi için yoğun bir çaba sarf edildi . Buna emek gösteren hocalarımız, arkadaşlarımız var, hepsine çok teşekkür ediyorum. Bugün öyle bir noktaya geldik ki artık bunu başlatabileceğimiz bir aşamadayız. Faydaları şüphesiz ki daha önce de ifade edildi. Her şeyden önce müthiş bir kolaylık, kullanmaya başladığımızda daha iyi göreceğiz. Bütün bu posta, kağıt, klasörler gibi artık yavaş yavaş ilkel hale gelen bu yüklerden üniversitemiz kurtulmuş olacak” şeklinde konuştu.

ÇOMÜ’nün EBYS’ye geçmesinin çevreye duyarlılık açısından da anlamlı olduğuna değinen Prof. Dr. Yücel Acer EBYS’ye geçiş sayesinde ÇOMÜ’nün yıllık kağıt ve toner tasarrufunun 700 bin TL civarı olacağını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun dışında hem işlerimizin nasıl kolaylaştığını göreceğiz hem de ofis dışında bile bazı evraklara göz atma veya onay verme imkanı olacak. Rektör Yardımcımız Metehan Hoca’mızın koordinesinde Cumali Hoca’mızın büyük katkıları oldu. Rektör Danışmanımız Ali Murat Tiryaki hoca ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda bu işle uğraşan arkadaşlarımızın hepsine teşekkür ediyorum” .

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metehan Uzun ise sistemin kağıt ve toner israfını önleyeceğini belirterek “Bununla beraber evrakların oluşturulması ve imzalanması sürecini hızlandıracak. Rektörümüze özellikle teşekkür etmek istiyorum. Göreve geldiğinde üniversitemizin oldukça yoğun bir gündemi vardı. Tüm bu gündemlerle uğraşırken üniversitemizin EBYS Sistemine geçmesi noktasında gelişmiş üniversitelerden neden geri kaldığını kendisine aktarmıştık. Bir an önce geçelim talimatı oldu. Bu süreçte hemen hızlıca TÜRKSAT’la görüşmeye gittik ve sisteme geçebilmek içinde tüm kaynakları ortaya koymaya çalıştık. Bununla ilgili özel bir sunucu alındı ve sonrasında tüm birimlerden birer personeli, bir de yedeğini yetiştirme ve eğitme faaliyetlerini TÜRKSAT personeli ile birlikte sürdürdük. EBYS yardım masasındaki arkadaşlarımız da fedakarca çalıştı. Bu ekibi 24 saat telefonla arayabilir ve mailden de ulaşarak danışabilirsiniz. Önümüzdeki bir aylık süreçte EBYS ile ilgili tüm mekanizmalar yerine oturana kadar bu ekibe çok iş düşecek.  Kendilerine şimdiye dek yapmış oldukları çalışmalar için teşekkür ediyor önümüzdeki yoğun süreçte başarılar diliyorum” dedi .

Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Acer ilk elektronik imzayı attı. Sonrasında ÇOMÜ’nün EBYS’ye geçmesi anısına, ÇOMÜ Bilim Anıtı önünde ağaç dikim töreni gerçekleştirildi.Bu Haber 567 Kez Okundu