HABER

ÇOMÜ’de Üniversite Tercihlerinde Son 3 Yılın En Başarılı Dönemi

03.08.2015

Çanakkale bu yıl da Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversite kentlerinden biri oldu.2015 öğrenci yerleştirme sonuçlarına göre 69 lise birincisi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini tercih etti.

2013’te 53, 2014’te 57 lise birincisi ÇOMÜ’yü tercih ederken bu yıl son 3 yılın en yüksek sayısına ulaşıldı. Son 11 yılda ise ÇOMÜ’yü tercih eden lise birincisi sayısı 519’u buldu. İlk beşbinden ÇOMÜ’yü tercih eden öğrenci sayısı ise bu yıl 19 oldu. 2015 ÖSYS sonuçlarına göre üniversitemize yerleşen adaylardan genel kontenjanda ilk 5000’de yer alan öğrencilerin ilk tercihleri Eğitim Fakültesi olurken Türkçe, Çoğrafya ve Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümleri ön plana çıktı. Yine Tıp Fakültesi’de en çok tercih edilen bölümler arasına girdi. ÇOMÜ Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü’de en yüksek puanla öğrenci alan bölümlerden oldu.

69 lise birincisinin en çok tercih ettiği alanların başında Eğitim Fakültesi gelirken İlahiyat Fakültesi ve Çanakkale Sağlık Yüksekokulu bölümleri de en çok tercih edilen bölümler arasında yer alıyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer şunları söyledi:

"Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak son yılların en başarılı tercih dönemini yaşıyoruz. Üniversitemiz 2015-2016 tercih döneminde öğrencilerin seçimiyle %99.4 oranınını sağlayarak en çok tercih edilen üniversitelerden biri oldu. 2014 ÖSYS Kılavuzunda yer alıpta 2015 yılı için ÖSYM tarafından kontenjan verilmeyen 10 programımız vardı. Buna rağmen üniversitemiz tarihinde ilk defa % 100'e yakın doluluk oranını yakaladı. Geçtiğimiz yıl bu oran %97 idi. Bu yıl toplamda 10 Bin 230 öğrenci üniversitemize yerleşti. Ek kontenjan yerleştirmeleriyle bu yıl doluluk oranında %100'e ulaşacağımıza inanıyorum. Günümüzde öğrencilerin tercihlerini enine boyuna incelediği ve  bilinçli tercih yaptıkları göz önüne alınırsa bu doluluk oranları Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin başarılı ve doğru adımlar attığının bir göstergesi. Bunun yanında üniversitemiz yeni yönetim dönemi ile birlikte kalitesini artıran bir üniversite olduğunu herkese gösterebilmiş.

Geçtiğimiz öğretim yılına 42 bin öğrenci ile başlamıştık. 2015-2016 eğitim -öğretim yılında 48 Bin öğrencimiz üniversitemizden eğitim alacak. Yeni kayıt yapan öğrencilerimizi kaliteli bir yüksek öğretim hayatı bekliyor üniversitemizde. Üniversitemizin eğitim-öğretim kalitesi anlamında sahip olacakları ortam bir tarafa sosyal, kültürel ve sportif anlamda da Çanakkale çok şey sunuyor. Hem üniversitemiz içinde hem de Çanakkale’de öğrencilerimizin faydalanabileceği spor alanları, sosyal faaliyetler gerçekleştirebileceği alanlar ve aslında üniversite ortamına hitap eder bir şehir olması anlamında da Çanakkale’nin sunduğu birçok imkan var. Bu anlamda hem üniversite hem de şehir anlamında şanslı olduklarını belirtmek istiyorum. Üniversitemizi tercih eden 10 Bin 230 öğrencimizi tebrik ediyor ve ÇOMÜ ailesinin yeni fertlerine hoşgeldiniz diyorum"

 Bu Haber 1314 Kez Okundu