HABER

ÇOMÜ Teknopark’ta AR-GE Ürünü Klimatik Test Kabini Makinesinin Teslimatı Törenle Yapıldı

10.04.2015

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Teknopark'ta, Asess elektronik tarafından üretilen AR-GE ürünü Klimatik Test Kabini makinesinin teslimatı, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’in de katıldığı bir törenle yapıldı.

Törenin açılış konuşmalarını sırasıyla Asess Elektronik adına İsmail Öztürk,  Chassis Brakes firması adına Derya Çoruh Özvatan, Chassis Brakes firması laboratuvar ekibi lideri Selgün Yıldız ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer yaptı. 

İsmail Öztürk konuşmasında Asess Elektronik firmasını tanıtarak şunları söyledi: “Çevre koşulları test kabinleri günümüz laboratuvarlarının en çok ihtiyaç duyulan cihazlarıdır. Ar-Ge amaçlı kullanılan cihazlar, savunma ve havacılık, otomotiv sanayi, beyaz eşya elektronik gibi birçok sektörün uyması gereken standartlardaki çevre koşullarını sağlar”.  

Öztürk gerçekleştirdikleri projenin kazanımlarının ise şunlar olduğunu belirtti: “Cihazların daha önceden ülkemizde üretimi yapılmamış olması sebebi ile üretimini yapacağımız cihazların ülkemize kazanımı ve maliyetlerin ülkemizde kalması. Diğer ülkelere yapılacak olan satışlardan ülkemize gelecek olan döviz kazanımı. Katma değeri yüksek ve kaliteli ürünlerimizin dış pazarda rekabet edebilir ve tercih edilebilir olması amacımızdır”.

Derya Çoruh Özvatan da Chassis Brakes firmasını tanıtarak Çanakkkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Assess Elektronik ortaklığında üretilen Klimatik Test Kabini’nin oldukça başarılı bir proje olduğunu ifade etti ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Selgün Yıldız da üretilen makinenin türlü koşullara göre dayanıklılığının ölçüldüğünü ve çıkan sonuçların oldukça iyi olduğunu kaydederek ÇOMÜ’nün ve Asess elektronik önemli bir başarıya imza attığını söyledi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ise yapılan konuşmaları izlerken gurur duyduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Teknolojiye bir şeyler katabilen bir ülke haline geliyor olmamız hepimizi gerçekten çok gururlandırıyor. Bunun ÇOMÜ’nün Teknoparkında geliştirilmiş olması üniversitemiz adına da büyük bir gurur kaynağı. Buranın kurulması, buranın içinin doldurulması ve buranın bu ürünleri veriyor hale getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Teknoparkın yüzde yüz doluluk ile çalıştığı bilgisi bana verildi. Bu da gösteriyor ki, burayı daha fazla geliştirmemiz, genişletmemiz gerekiyor. Bundan sonraki çabamız buranın daha kapsamlı bir tesis, merkez haline getirmek olacak. Üniversitenin buranın gelişmesinde oynayacağı rol çok büyük ama buranın daha da etkin hale gelmesinde üniversite dışı kurumlarında büyük katkısı olacak. Bir çabamız da bu tür kurumları burayı katkı verir hale getirmek olacak.  Dolayısıyla işbirliğini geliştirmek gibi bir sorumluluğumuz da var. Üniversite-iş dünyası ilişkisinin en somut örneklerinden birisinin lanse edildiği bu gün bence çok önemli bir gün. Üniversitemiz adına emekleriniz için çok teşekkür ediyorum”. 

Konuşmaların ardından ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer'e plaket takdimi yapıldı.Bu Haber 1753 Kez Okundu