ÇOMÜ - Eğitimde ve Bilimde Dünya Üniversitesi

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’ın Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası Mesajı

| Bu Duyuru 212 Kez Okundu
  • Paylaş:

Ormanlar, bir milletin en önemli zenginlik kaynağıdır. Çok uzun bir süreçte oluşan ormanlarımızı korumak ve yeni orman alanları oluşturmak hepimizin vatandaşlık görevidir. Bu vatandaşlık görevimizi yerine getirirken ağacı ve ormanı korumanın uygarlığın en temel göstergesi olduğunu çocuklarımıza öğretmeli ve bu bilinçle ormanlarımıza sahip çıkmalıyız.

Bilindiği gibi atalarımızın "Yaş Kesen Baş Keser" sözü, ağaca ve ormana ne kadar önem verildiğinin bir göstergesidir. Ormanlar bizlerin de torunlarımıza daha da geliştirerek bırakacağımız emanetlerdir. Bir ülkenin temel kaynaklarından olan ormanların korunması, fidanların çoğalması, çevremizin ağaçlandırılması hem ilimiz, hem ülkemiz ve hem de dünyamızın geleceği için çok önemlidir.

Unutmamalıyız ki, ağacıyla, ormanıyla, taşıyla, toprağıyla bu ülke hepimizindir. Ona sahip çıkmak en ulvi görevimizdir. Bu bilinçle hareket ederek, gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli ve en paha biçilmez miras, uygarlığın en temel göstergesi olan ağacı ve ormanı korumaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftasını; ağaca, ormana, yeşile ve tabiata olan sevgimizi ve duyarlılığımızı arttırmasına vesile olması temennisiyle kutlar, ormanlarımızı koruyup gözeten görevlilere sevgi ve saygılarımı sunarım.


Prof. Dr. Sedat Murat

         Rektör