ÇOMÜ - Eğitimde ve Bilimde Dünya Üniversitesi

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’ın 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Mesajı

| Bu Duyuru 74 Kez Okundu
  • Paylaş:

Kadına verilen değer, her türlü fayda ve beklentinin ötesinde, insan haklarının bir gereğidir. Dolayısıyla kadının saygınlığını ve itibarını korumak, herkes için bir insanlık vazifesidir. Kadının toplum içindeki saygınlığı, itibarı ve etkinliği, gelişmişliğin ve medeniyetin bir göstergesidir.

Günümüzde insanlığın en önemli sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddet, farklı görünümleriyle tüm dünyada varlığını devam ettirmektedir. Kadınların temel hak ve özgürlüklerinin kullanımını engelleyen, toplumsal kaynaklardan yararlanmalarını sınırlandıran, genel olarak toplumsal ve ekonomik gelişme üzerinde olumsuz etkiler yapan kadına yönelik şiddete karşı ülkemizde etkin bir mücadele verilmektedir.

Ülkemizde kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve kadın haklarının güçlendirilmesi konusunda önemli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Bununla birlikte şiddetle mücadelede daha başarılı ve daha etkin olabilmek adına İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun talimatıyla KADES uygulaması geliştirilerek, şiddet karşısında tüm kadınlarımızın anında güvenlik güçlerinden yardım talebinde bulunabilmeleri sağlanmıştır. Bu ve benzeri düzenlemelerin yanı sıra çok boyutlu bir toplumsal sorun olan kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak ancak toplumun her kesiminin ortak ve kararlı mücadelesiyle mümkündür.

Yeryüzünde hiçbir canlı şiddeti hak etmemektedir. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününün, toplumda bir farkındalık oluşturulmasını temenni ediyor, tüm kadınlarımızın mutlu, sağlıklı ve sevgi dolu bir dünyada hiçbir şiddete maruz kalmadan yaşamalarını diliyorum.

 

Prof. Dr. Sedat Murat

Rektör