ÇOMÜ - Eğitimde ve Bilimde Dünya Üniversitesi

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı

| Bu Duyuru 393 Kez Okundu
  • Paylaş:

Demokratik düzenimizi hedef alarak ülkemizin bekâsını, Devletimizin bölünmez bütünlüğünü milli birlik ve beraberliğimizi parçalamaya yönelik 15 Temmuz hain darbe girişiminin milli irade tarafından eşine az rastlanır bir kahramanlık örneğiyle bertaraf edilişinin 6. yılını hep birlikte idrak etmekteyiz. 

FETÖ/PDY tarafından planlı ve silahlı olarak gerçekleştirilen bu hain darbe girişimine, aziz milletimiz tek yürek olup tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde olduğu gibi topyekûn vatan ve bayrak aşkıyla dolu sineleriyle cansiperane karşı koymuş, bu hain şer odaklarına karşı iman dolu sineleriyle adeta çelikten bir set oluşturarak ülkemizin birlik ve beraberliğine ve milletimizin istiklaline ve istikbaline kast edenlere geçit vermemiştir. 15 Temmuz gecesi aziz milletimizin kahraman evlatları Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanlara inerek vatanını koruyacağını her ne pahasına olursa olsun yeri geldiğinde bir kez daha kahramanlık destanı yazmaya hazır olduğunu göstermiştir. 

Türk Milletinin yeniden dirilişinin ve şahlanışının destanı olan 15 Temmuz; tankın, topun ve cebr-i mutlak zihniyetin “Millet İradesi” karşısında bir şey ifade etmediğinin en anlamlı kanıtıdır. Milli İradeyi yok sayarak yola çıkanlar 15 Temmuz gecesi “Çanakkale ruhu” ve “Kuvayi Milliye” şuuru’nun vücut bulduğu kutlu bir mücadele ile hezimete uğramışlardır. Böylesine kutlu bir mücadele bize, vatan mevzu bahis olduğunda, bu milletin hiç düşünmeden aynı safta birlik ve beraberlik içerisinde omuz omuza duracağını ve her ne pahasına olursa olsun vatanından, bayrağından, hürriyetinden, birlik ve beraberliğinden ödün vermeyeceğini bir kez daha göstermiştir. 

Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Demokrasi Destanı’nı yazan bütün kahramanlarımızı gönülden yâd ediyor, şehitlik mertebesine ulaşan aziz şehitlerimize bir kez daha yüce Allah’tan rahmet diliyor, gazilik şerefine erişen kahramanlarımıza şükran ve minnetlerimi sunuyorum.

 Prof. Dr. Sedat Murat 

Rektör