HABER

ÇOMÜ Mezunu Genç Yönetmen, Antalya Film Festivali’nde Sümer Tilmaç Ödülüne Layık Görüldü

ÇOMÜ Mezunu Genç Yönetmen, Antalya Film Festivali’nde Sümer Tilmaç Ödülüne Layık Görüldü
16.10.2018

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İletişim Fakültesi, Radyo Sinema ve Televizyon bölümü mezunu Ahmet Toklu; Türkiye'nin en büyük sinema festivali olan ve bu yıl 55.'si düzenlenen Antalya Film Festivali’nde uzun metraj senaryo dalındaki en büyük ödül olan 'Sümer Tilmaç' ödülünü kazandı. 

Senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği Pota adlı filmle 55. Antalya Film Festivali’nde Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Ödülüne layık görülen mezun öğrencimiz Ahmet Toklu’yu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. 

Ahmet Toklu kimdir?

Ahmet Toklu, 1987 yılında İstanbul’da doğdu. 2011 yılında ÇOMÜ Radyo Sinema-Televizyon Bölümünden mezun oldu. 2009 yılında “Yüzleşme”, 2011 yılında da “Eylül’ün Dönüşü” isimli kısa film senaryolarıyla Türksak Vakfı ve Kültür ve Turizm Bakanlığının ortaklaşa düzenlemiş olduğu Kısa Film Senaryo yarışmalarından biri, En İyi İkinci Kısa Film Senaryosu olmak üzere iki ödül kazandı. 

Son kısa filmi Huzurevi’nin senaryosuyla İnfak Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Kısa Film Senaryo yarışmasında En İyi İkinci Senaryo ödülünü kazandı. 2015 yılında çektiği “Huzurevi” isimli kısa filmiyle başta Antalya Altın Portakal Film Festivali, Akbank Kısa Film Festivali olmak üzere birçok festivalde yarıştı. 2009 yılından bu yana çeşitli televizyon dizilerinde ve film projelerinde yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 

Çağan Irmak, Derviş Zaim ve Murat Saraçoğlu’nun aralarında bulunduğu birçok önemli yönetmenin asistanlığını yaptı. 

TRT Çocuk kanalı için hazırlanan ‘Kuklalı Köşk’ isimli çocuk dizisinin 20 bölüm yönetmenliğini yaptı. TRT Belgesel kanalı için hazırlanan ve TRT’nin bütün kanallarında ortak yayın yapılan ’İşgal Girişiminden Dirilişe 15 Temmuz’un Anatomisi’ isimli belgesel dramanın yönetmenliğini yaptı. Ülkemizin önde gelen Sinema Dergilerinden Film Arası’nın kurucuları arasında yer alan Ahmet Toklu, derginin ilk 30 sayısının yayın koordinatörlüğünü yaptı. 

Toklu’nun “Bir Yorgun Savaşçı; Halit Refiğ” isimli yayımlanmış bir adet sinema kitabı bulunmaktadır.


Fotoğraf Albümü


Bu Haber 510 Kez Okundu